Tymczasowe aresztowania w Polsce – bez wyroku, procesu czy aktu oskarżenia. Raport WEI

Dodano   1
  LoadingDodaj do ulubionych!
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne / Fot. Pxhere

Warsaw Enterprise Institute sporządził raport na temat tymczasowych aresztowań w naszym kraju. Pisze o "nadużyciach" w tej dziedzinie.
  • Raport zawiera szereg sugestii, co państwo może zrobić, by ograniczyć możliwość występowania nadużyć tymczasowych aresztów.
  • Z danych wynika, iż wzrasta liczba osób tymczasowo aresztowanych w stosunku do skazanych.
  • Liczba Polaków osadzonych w areszcie śledczym w 2021 r. przewyższa tę z 2015 r. więcej niż dwukrotnie.
  • Zobacz też: Badacze: Obecność ONZ w DRK koreluje ze zwiększonymi wskaźnikami handlu ludźmi

Warsaw Enterprise Institute sporządził raport na temat tymczasowych aresztowań w naszym kraju. Całość ma 26 stron i, według słów jego autorów, zawiera pakiet rekomendacji, które mogą doprowadzić do ograniczenia “nadużyć” tymczasowego aresztowania.

Z raportu wyciągnięto główne wnioski. Z danych wynika, iż od 2009 r. do 2015 r. odnotowano znaczny spadek liczby osób przebywających w aresztach śledczych – w 2009 r. liczba ta wyniosła 9460, a w 2015 r. – 4160. Tendencja spadkowa nie utrzymała się jednak, bowiem pod koniec 2021 r. tymczasowo zatrzymanych było już 11 908 osób.

Wzrasta liczba osób tymczasowo aresztowanych w stosunku do skazanych. Liczba Polaków osadzonych w areszcie śledczym w 2021 r. przewyższa tę z 2015 r. więcej niż dwukrotnie. Warsaw Enterprise Institute pisze ponadto:

Od lat skuteczność prokuratorskich wniosków o zastosowanie tymczasowego aresztowania utrzymuje się na poziomie ok. 90 proc. Drastycznie spada liczba uwzględnionych zażaleń dotyczących tymczasowego aresztowania. W 2014 r. zostało uwzględnione 716 spośród 5250 zażaleń, czyli 13,6 proc. wszystkich zażaleń. W 2021 r. sądy przychyliły się do 141 spośród 5 768 wniesionych zażaleń, co stanowi zaledwie 2,4 proc. ogółu zażaleń.

Autorzy twierdzą, że choć podczas trzymiesięcznego tymczasowego aresztu prokuratura winna zbierać dowody, rzeczywistość wygląda inaczej. Czynności te nie są sprawdzane przez sądy, co wydłuża czas tymczasowego aresztowania o następne miesiące.

Środki zaradcze

WEI pisze, iż źródłem nadużywania tymczasowego aresztowania jest sam “system”, lecz “od czegoś trzeba zacząć”. Sugeruje zatem wprowadzenie określonych zmian i podjęcie działań. Między innymi proponuje prawne limity dla maksymalnego czasu trwania tymczasowego aresztowania (tak jest we Francji i Holandii).

WEI pisze także, by “zastosować kryterium wagi przewinienia. Tymczasowe aresztowanie powinno być stosowane wyłącznie w przypadkach ciężkich przestępstw z użyciem przemocy”.

Więcej informacji o raporcie, i sam raport, można znaleźć tutaj.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Warsaw Enterprise Institute

Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY