ABW zatrzymała niedoszłego szpiega na rzecz Rosji

Dodano   1
  LoadingDodaj do ulubionych!
Funkcjonariusze ABW

Funkcjonariusze ABW / Fot. YouTube

Jarosław A. miał zamiar dostarczyć Rosjanom informacje między innymi na temat obronności i bezpieczeństwa państwa polskiego.
  • Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymała Polaka, który zamierzał dokonać zdrady ojczyzny.
  • Nie wiemy, jaki zawód wykonywał aresztowany, ani w jaki sposób miał mieć dostęp do tych informacji.
  • Dokonano przeszukania miejsc związanych z rodakiem na obszarze innych województw, zabezpieczono dokumenty i nośniki danych.
  • Zobacz też: Chiny: Kara śmierci dla wyższego urzędnika Partii za przekupstwo

Portal tvp.info podał wiadomość, że agenci ABW zatrzymali Polaka, który zgłosił gotowość do działania na rzecz rosyjskiej agentury. Rzecznik Prokuratury Krajowej Łukasz Łapczyński miał potwierdzić tę informację.

Jarosław A. miał zamiar dostarczyć Rosjanom informacje między innymi na temat obronności i bezpieczeństwa państwa polskiego.

Był też gotowy wykonywać inne zlecone mu zadania, za co oczekiwał korzyści majątkowych i osobistych.

Nie wiemy, jaki zawód wykonywał aresztowany, ani w jaki sposób miał mieć dostęp do tych informacji. Na polecenie prokuratora Mazowieckiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Warszawie zatrzymano niedoszłego szpiega. Jarosław A. został zatrzymany 11 lipca gdzieś w województwie śląskim.

Do ośmiu lat więzienia

Dlaczego media informują o tym ponad miesiąc później? Prawdopodobnie przyczyną jest to, iż do tej pory pracowano nad tą sprawą i nie chciano ujawniać danych opinii publicznej, bądź po prostu nikt o to nie pytał.

Dokonano przeszukania miejsc związanych z rodakiem na obszarze innych województw, zabezpieczono dokumenty i nośniki danych. Śledczy przedstawili mężczyźnie zarzut z art. 130 par. 3 Kodeksu karnego, który mówi o zgłoszeniu gotowości działania na rzecz obcego wywiadu przeciwko Rzeczypospolitej Polskiej. Prokurator wnioskował o tymczasowy areszt. Sąd wyraził zgodę. Jarosławowi A. grozi do ośmiu lat więzienia.

Może się to wydawać bardzo łagodną karą, lecz należy zwrócić uwagę na fakt, iż nie udowodniono aresztowanemu aktu przekazania informacji, lecz stwierdzono zamiar takowego aktu.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

TVP Info

Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY