Rekordowe ceny energii elektrycznej. Eksperci ostrzegają, że może być to “nowa norma”

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne / Fot. Pxhere

Wg Echo24, ze względu na ograniczone dostawy gazu istnieje ryzyko, że w Europie nie uda się zimą wyprodukować wystarczającej ilości energii elektrycznej.
  • Cena kluczowego kontraktu na energię elektryczną w Niemczech wzrosła o ponad 3 procent na Europejskiej Giełdzie Energii.
  • Ceny wzrosły mniej więcej w ciągu ostatnich dwóch miesięcy i są prawie sześciokrotnie wyższe niż rok temu.
  • “Bardzo droga elektryczność dla gospodarstw domowych będzie przez wiele lat problemem w Czechach” – oznajmił ekonomista Łukasz Kovanda.
  • Zobacz też: Amerykanie znów odwiedzili Tajwan, a Chiny ponownie przeprowadziły ćwiczenia [+WIDEO]

Ceny energii elektrycznej w Europie osiągnęły kolejny rekordowy poziom, wywołując wrażenie, że trwający kryzys energetyczny na kontynencie może się tylko pogłębić. Według analityków rosnące ceny energii elektrycznej to przede wszystkim efekt rosnących cen gazu ziemnego.

Cena kluczowego kontraktu na energię elektryczną w Niemczech wzrosła o ponad 3 procent do 475 euro za megawatogodzinę (MWh) w poniedziałek na Europejskiej Giełdzie Energii (EEX). Ceny wzrosły mniej więcej w ciągu ostatnich dwóch miesięcy i są prawie sześciokrotnie wyższe niż rok temu.

Według czeskiego serwisu informacyjnego Echo24, ze względu na ograniczone dostawy gazu istnieje ryzyko, że w Europie nie uda się zimą wyprodukować wystarczającej ilości energii elektrycznej. Rosja drastycznie zmniejszyła przepływy gazu do Europy, które są obecnie o 20 procent niższe od średniej po decyzji Unii Europejskiej o przyjęciu serii antyrosyjskich sankcji w odwecie za inwazję na Ukrainę.

Cena kluczowego kontraktu na gaz dla rynku europejskiego w wirtualnym centrum handlowym Title Transfer Facility (TTF) wzrosła w poniedziałek w południe o około 4 procent i osiągnęła ponad 214 euro za MWh. Rok temu było to poniżej 30 euro za MWh.

Zdaniem ekonomisty

Ekonomista Łukasz Kovanda stwierdził:

Bardzo droga elektryczność dla gospodarstw domowych będzie przez wiele lat problemem w Czechach. Jedna taryfa obniżająca koszty nie wystarczy. Ekolodzy próbują “obwiniać Putina za superdrogą energię elektryczną”, ale to ich porażka.

Według Kovandy rząd Piotra Fiali żyje w iluzji, że droga elektryczność wystarczy Czechom na jeden lub dwa sezony grzewcze.

Wzrost cen energii podniósł inflację w krajach europejskich i zwiększył koszty dla gospodarstw domowych i przedsiębiorstw. Europejskie rządy “pracują nad środkami łagodzącymi skutki drogiej energii”, ale niektórzy urzędnicy już ostrzegają przed potencjalnymi niepokojami społecznymi, a nawet przemocą, ponieważ inflacja nadal obciąża społeczeństwo.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

RMX News

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY