Amerykanie znów odwiedzili Tajwan, a Chiny ponownie przeprowadziły ćwiczenia [+WIDEO]

wideo
Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne / Fot. Twitter

Chińskie media państwowe nazwały dwudniową wizytę amerykańskiej delegacji "podstępną" i "prowokującą napięcia" w Cieśninie Tajwańskiej.
  • Pięciu amerykańskich parlamentarzystów wylądowało w niedzielę na Tajwanie.
  • Delegacja odbyła się w dniach 14-15 sierpnia.
  • Według Radia Wolna Azja, Chiny przeprowadziły w poniedziałek nową rundę ćwiczeń wojskowych wokół Tajwanu w odpowiedzi na wizytę.
  • Zobacz też: Czesi przyjeżdżają do Polski po tańsze zakupy i gaz

Pięciu amerykańskich parlamentarzystów wylądowało w niedzielę na Tajwanie podczas niespodziewanej wizyty w Republice Chińskiej niedługo po tym, jak przewodnicząca Izby Reprezentantów Nancy Pelosi odwiedziła wyspę ku niezadowoleniu rządu Chińskiej Republiki Ludowej.

Demokratyczny senator Ed Markey, przewodniczący senackiej podkomisji ds. stosunków zagranicznych Azji i Pacyfiku oraz podkomisji ds. międzynarodowego bezpieczeństwa cybernetycznego, poprowadził niezapowiedzianą delegację na Tajwan. Towarzyszyli mu inni przedstawiciele Demokratów: John Garamendi, Alan Lowenthal i Don Beyer oraz republikanka Amata Radewagen, reprezentująca Samoa Amerykańskie.

Ambasada USA poinformowała w komunikacie prasowym:

Delegacja spotka się z prezydent Tsai Ing-wen i odwiedzi tajwański Komitet Obrony Zagranicznej i Narodowej.

Wizyta Markeya na Tajwanie nastąpiła po jego podróży do Korei Południowej, gdzie w niedzielę spotkał się z prezydentem Yoon Suk-yeolem i innymi przywódcami. Odbył podróż na Tajwan oddzielnym lotem, aby dołączyć do innych amerykańskich polityków, którzy podróżowali niezależnie.

Chiny

Według Radia Wolna Azja, Chiny przeprowadziły w poniedziałek nową rundę ćwiczeń wojskowych wokół Tajwanu w odpowiedzi na wizytę Markeya w Tajpej, gdzie spotkał się z tajwańską prezydent Tsai Ing-Wen.

Norah Huang, współpracownik naukowy w Fundacji Prospect, tajwańskim think-tanku, powiedziała:

Wizyta nie jest wyzwaniem dla Chin, ale powtórzeniem tego, co urzędnicy administracji Bidena i sam Biden powiedzieli swoim chińskim odpowiednikom: członkowie Kongresu USA mają prawo odwiedzić Tajwan. Wizyta jest ważna, aby potwierdzić poparcie USA dla Tajwanu, że Stany Zjednoczone wdrażają swoją politykę jednych Chin i nie są zastraszane.

Chińskie media państwowe nazwały dwudniową wizytę amerykańskiej delegacji kierowanej przez Demokratów “podstępną” i “prowokującą napięcia” w Cieśninie Tajwańskiej. Chiny utrzymują, a Stany Zjednoczone oficjalnie zgadzają się, że Tajwan jest częścią Chin pomimo starań o uznanie go za suwerenne państwo. 

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Rebel News

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY