Pół miliarda euro dla Maroka z funduszy europejskich na kontrolę granic

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne. / Fot. Canva

Rząd Maroka dostanie pół miliarda euro z funduszy europejskich na kontrolę swoich granic i powstrzymanie nielegalnej imigracji do Europy.

Maroko ma otrzymać 500 milionów euro od Unii Europejskiej w ramach pomocy finansowej na wsparcie wysiłków na rzecz zarządzania migracją w tym kraju Afryki Północnej. Hiszpański serwis informacyjny El Pais poinformował, że nowa pomoc obejmuje lata 2021-2027. Budżet przekracza poprzedni o prawie 50%.

Pomoc UE ​​obejmie wsparcie w zakresie zarządzania granicami, wspólne dochodzenia w sprawie potencjalnej nielegalnej migracji, a także kampanię mającą na celu podniesienie świadomości na temat zagrożenia nieudokumentowaną migracją. Uwzględniona zostanie również zintensyfikowana współpraca przeciwko sieciom handlu ludźmi.

Nielegalna migracja i handel ludźmi

W lipcu Maroko i UE odnowiły swoje zobowiązanie do dalszej intensyfikacji współpracy przeciwko nielegalnej migracji. Minister spraw wewnętrznych Maroka Abdelouafi Laftit przyjął wówczas unijną komisarz do spraw wewnętrznych Ylvę Johansson oraz hiszpańskiego ministra spraw wewnętrznych Fernando Grande-Marlaskę. Troje urzędników omówili nielegalną migrację, przypominając tragiczne wydarzenia, które miały miejsce w Melilli 24 czerwca.

Wszystkie strony wyraziły ubolewanie z powodu obrażeń i zgonów oraz podkreśliły zaangażowanie w nowe partnerstwo operacyjne, którego celem jest walka z handlem ludźmi oraz pomoc w zarządzaniu granicami. Hiszpania opowiada się za dalszą pomocą finansową na rzecz Maroka, które boryka się z presją jako kraj tranzytowy i docelowy dla setek nielegalnych migrantów.

Eurodeputowany Petar Vitanov oznajmił:

Maroko jest strategicznym partnerem UE. Głównymi winowajcami tragedii, która wydarzyła się w Melilli i niefortunnej śmierci, są międzynarodowe mafie, które organizują te brutalne ataki.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Morocco World news

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY