Finlandia jasno o rosyjskich wizach turystycznych. Marin: “To nie jest w porządku, że Rosjanie mogą podróżować”

Dodano   1
  LoadingDodaj do ulubionych!
Finlandia chce znieść Rosjanom wizy turystyczne

Premier Finlandii Sanna Marin / Fot. Twitter

Mamy gotowy plan na ograniczenie liczby wiz turystycznych przyznawanych obywatelom Rosji. W pierwszej kolejności wydawalibyśmy je ze względu na więzi rodzinne, obowiązki związane z pracą czy nauką - poinformował we wtorek rano minister spraw zagranicznych Pekka Haavisto.
  • Minister spraw zagranicznych Finlandii Pekka Haavisto poinformował, że rząd ma gotowy projekt ograniczenia wydawania Rosjanom wiz turystycznych.
  • Miałyby zostać one ograniczone do pilnych potrzeb jak odwiedzanie rodziny, praca oraz nauka.
  • Fiński rząd zaapelował do Unii Europejskiej, aby wszystkie rządy podjęły podobne działania centralizując je na poziomie europejskim.
  • Premier Sanna Marin wprost narzekała, że rządy w UE tak chętnie wydają wizy w czasie wakacji.
  • Zobacz także: Czesi przyjeżdżają do Polski po tańsze zakupy i gaz

Mamy gotowy plan na ograniczenie liczby wiz turystycznych przyznawanych obywatelom Rosji. W pierwszej kolejności wydawalibyśmy je ze względu na więzi rodzinne, obowiązki związane z pracą czy nauką

– poinformował we wtorek fiński minister spraw zagranicznych Pekka Haavisto.

Finlandia ostatnio stała się krajem tranzytowym. Podróżni udają się na lotnisko Helsinki-Vantaa, by lecieć dalej. Postrzegane jest to jako omijanie ograniczeń w podróżowaniu

– dodał.

Czytaj więcej: Rekordowe ceny energii elektrycznej. Eksperci ostrzegają, że może być to “nowa norma”

Fiński plan ograniczenia wiz turystycznych

Haavisto zaznaczył, że w kwestii wiz dla Rosjan potrzebne jest wspólne unijne rozwiązanie. Kraje, które wydają największą liczbę wiz Schengen, to Grecja, Włochy czy Hiszpania. To na wizach przyznanych w tych krajach Rosjanie podróżują przez Finlandię dalej do Europy.

Fiński rząd zbierze się we wtorek, aby rozpocząć dyskusję na temat możliwości i skali ograniczeń w liczbie wiz wydawanych Rosjanom, na przykład – do jednej piątej czy nawet do jednej dziesiątej obecnego poziomu.

Aktualnie fińskie MSZ przyznaje Rosjanom około 1000 wiz dziennie. W lipcu władze Finlandii i Rosji zniosły ograniczenia koronawirusowe związane z ruchem transgranicznym. Przed pandemią było to na poziomie 3-6 tys. dziennie.

To nie jest w porządku, że Rosjanie mogą podróżować, przybywać do strefy Schengen i podziwiać atrakcje turystyczne, w tym samym czasie, kiedy Rosja zabija ludzi na Ukrainie

– podkreśliła premier Finlandii Sanna Marin.

Przeciwny wprowadzaniu ograniczeń w kwestii wiz dla Rosjan był tam kanclerz Niemiec Olaf Scholz. Według niego “to jest wojna Putina, a nie obywateli Rosji. 

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

interia.pl

Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY