85 lat temu Rosjanie rozpoczęli eksterminację 200.000 Polaków w ramach Operacji Polskiej

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Operacja Polska 1937 NCK

Operacja Polska 1937 NCK / Fot. NCK

85 lat temu, 11 sierpnia 1937, szef rosyjskiej bezpieki Szef NKWD Nikołaj Jeżow wydał rozkaz numer 00485 nakazujący „całkowitą likwidację polskich siatek szpiegowskich”. Na podstawie tego rozkazu Rosjanie w ramach operacji polskiej od 1937 do 1938 roku w ZSRS zamordowali 200.000 Polaków.

Rosjanie wymordowali 200.000 Polaków

Rosjanie w czasie trwania Operacji Polskiej wymordowali Polaków tylko dlatego, że ci byli Polakami. 500.000 dzieci ofiar represji (z różnych nacji) trafiło to sowieckich sierocińców, gdzie odebrano im ich tożsamość. Większość z nich z głodu i chorób zmarła w rosyjskich ochronkach.

Operacja Polska trwała od sierpnia 1937 do listopada 1938. W trakcie jej trwania (i w czasie trwania wcześniejszych akcji) Rosjanie zamordowali 200.000 Polaków i wysłali na pewną śmierć w łagrach żony zamordowanych (czyli bilans ofiar może być dwa lub więcej razy większy). Tylko dlatego, że ofiary były Polakami. W masowym mordowaniu Polaków wzięła udział rosyjska bezpieka NKWD, rosyjska partia komunistyczna WKP(b), rosyjska milicja, rosyjska administracja, i młodzi rosyjscy działacze komunistyczni – komsomolcy.

Zobacz także: 78. rocznica powstania Brygady Świętokrzyskiej NSZ

Dzieci ofiar pozbawiono tożsamości

Te dzieci pomordowanych Polaków, które przeżyły akcje, też były ofiarami. Nie dopuszczono ich do edukacji i podjęcia lepszej pracy. Przez lata były skazane na nędzę. Władze odmawiały dzieciom wszelkiej wiedzy o losie ich rodziców.

Polacy byli mordowani na podstawie decyzji administracyjnej, od razu po aresztowaniu, w okolicznych lasach. By ukryć fakt zamordowania, Rosjanie informowali, że Polacy zostali skazani na 10 lat łagru bez możliwości kontaktu. Po 10 latach administracja nie odpowiadała na pytania o los pomordowanych.

Rosjanie mordowali Polaków z pobudek etnicznych

Rosjanie mordowali Polaków z pobudek etnicznych. Polacy byli najbardziej prześladowaną grupą etniczną w ZSRS. Ponieważ opierali się sowietyzacji, bolszewicy zdecydowali o ich eksterminacji. Polacy w ZSRS nie zdawali sobie sprawy, że są skazani na zagładę. Podczas gdy sowieci wymordowali 3% mieszkańców ZSRS, Polacy zostali wymordowani w 30%. Represje nie dotknęły w ZSRS właściwie tylko Żydów, nie licząc pojedynczych oprawców z NKWD i WKP(b). Za eksterminacje Polaków nikt nie poniósł konsekwencji.

Jeszcze innym aspektem Operacji Polskiej było wysłanie przez sowietów polskich dzieci do sowieckich obozów koncentracyjnych dla dzieci. W obozach tych sowieci zmienili tożsamość 100.000 polskich dzieci. W sumie sowieci zmienili tożsamość 500.000 dzieci z różnych nacji. Do dziś władze rosyjskie odmawiają ujawnienia danych dzieci, którym odebrano ich tożsamość. Dodatkowo umieszczone w obozach polskie dzieci pozbawione były elementarnej opieki i wiele z nich w cierpieniach zmarło.

Rosyjskie ludobójstwo – polskie ofiary

Celem ludobójstwa dokonanego przez Rosjan była eksterminacja Polaków tylko dlatego, że byli Polakami. By usprawiedliwić rasistowską zbrodnie Rosjanie wymyślili, że Polacy są rzekomymi agentami działającej w ZSRR Polskiej Organizacji Wojskowej – w rzeczywistości nic takiego nie miało miejsca.

Odgórnie władze ZSRS narzuciły lokalnym władzom sowieckim jaka ilość Polaków ma zostać zamordowana. Wyłapywani Polacy torturami byli zmuszani do przyznania się do win, których nie popełnili. Bardzo skutecznymi torturami okazało się: przesłuchiwanie non stop przez 48 godzin, przesłuchiwanie przez kilka dni zatrzymanych, którzy musieli non stop stać, i byli pozbawieni jedzenia oraz wody, umieszczanie zatrzymanych nago w zimnych celach lub w gorących i dusznych, skuwanie na wiele miesięcy zatrzymanych. Bicie i torturowanie zatrzymanych było normą.

Polacy największymi ofiarami zbrodni rosyjskich komunistów

Operacja polska stała się wzorem dla innych ludobójstw dokonywanych przez Rosjan w ZSRS. Jednak trzeba przypomnieć, że Polacy byli najbardziej udręczoną grupą narodowościową prześladowana w ZSRS. Polacy stawali się ofiarami wielokrotnie częściej niż inne nacje, w tym i sami Rosjanie, nie wspominając o Żydach.

Badania nad zbrodniami Rosjan są bardzo trudne. Dziś archiwa w Rosji i na Białorusi są zamknięte a świadkowie zbrodni boją się rozmawiać z badaczami. Jest to spowodowane tym, że współczesne władze Rosji gloryfikują zbrodniarzy komunistycznych, bolszewizm i sowietów uznają za część swojej tożsamości narodowej.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY