Zaskakujące dane GUS. Chodzi o polskie przedsiębiorstwa

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne / Fot. Pixabay

W porównaniu z analogicznym okresem poprzedniego roku, II kwartał przyniósł więcej przedsiębiorstw i mniej upadłości.

Wedle Głównego Urzędu Statystycznego drugi kwartał roku Pańskiego 2022 przyniósł więcej zarejestrowanych przedsiębiorstw, aniżeli było to w drugim kwartale uprzedniego roku. Dokładny stosunek wynosi 93 660 do 92 445.

Choć nie jest to wysoki wzrost (1,3%), liczby ukazują brak spadku (co może zaskoczyć). W opisywanym okresie mniej firm złożyło też wniosek o upadłość. Liczba upadłości wyniosła 80, co oznacza, iż była mniejsza o 4,8% w porównaniu do roku 2021.

Analiza

Profesor ekonomii Zbigniew Krysiak stwierdził:

To dobra wiadomość w okolicznościach kryzysu wojennego. W tamtym roku nie mieliśmy wojny i wychodziliśmy na prostą po pandemii. To się rozwijało bardzo dobrze do września, więc to oznacza, że mimo trudnych sytuacji pojawia się przestrzeń dla polskich przedsiębiorstw, i to też wynika – moim zdaniem – z rosnącej konkurencyjności polskiej gospodarki.

Drugi kwartał tego roku zaowocował w zarejestrowanie przedsiębiorstw m.in. w komunikacji, transporcie i gospodarce magazynowej. Spadek dotyczył natomiast zakwaterowania, gastronomi, handlu, naprawy pojazdów, usług, przemysłu i budownictwa. Więcej upadłości odnotowano w handlu, naprawie pojazdów i usługach.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Radio Maryja

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY