Rosja wstrzymała dostawy ropy dla Węgier, Słowacji i Czech. Chodzi o rurociąg “Przyjaźń”

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne / Fot. Pixabay

Jako powód wstrzymania dostaw Rosja podała sankcje, które miały dokonanie płatności za tranzyt surowca uczynić niemożliwym.

Ropa nie płynie już południowym odcinkiem ropociągu “Przyjaźń” do Słowacji, Węgier i Czech. Jako powód wstrzymania dostaw Rosja podała sankcje, które miały dokonanie płatności za tranzyt surowca uczynić niemożliwym.

Ten sam argument został użyty w przypadku ograniczenia dostaw gazu do Europy przez gazociąg Nord Stream 1. Tym razem chodzi o ukraiński koncern UkrTransNafta, z którym rozliczenie uniemożliwić miały sankcje. Transnieft podaje:

Północny odcinek ropociągu, którym ropa płynie przez Białoruś do Polski i Niemiec działa bez zakłóceń.

Węgry, Słowacja i Czechy

Sytuacja ta jest szczególnie dotkliwa dla Węgier, gdzie tamtejszy MOL prowadzi już rozmowy odnośnie odblokowania dostaw. Wraz ze słowackim Slovnaftem negocjuje zarówno z Ukrainą, jak i Rosją. Rzecznik Slovnaftu oznajmił:

Rafineria w Bratysławie, w ścisłej współpracy z krajowym przewoźnikiem Transpetrol, a także we współpracy z Ministerstwem Gospodarki Republiki Słowackiej, wykorzystuje do przerobu ropy wszystkie dostępne rezerwy w systemie.

Jeśli natomiast mowa o Czechach, wstrzymanie dostaw ropy jest tymczasowe, i ma potrwać parę dni. Minister przemysłu Czech Josef Sikela napisał:

Najbliższe dni pokażą, czy wstrzymanie dostaw rurociągiem „Przyjaźń” jest kolejną eskalacją wojny energetycznej przez Rosję czy też problemem technicznym z płatnościami.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

tysol.pl

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY