- Główny Urząd Statystyczny poinformował, iż drugi kwartał bieżącego roku przyniósł więcej zarejestrowanych przedsiębiorstw, aniżeli było to w drugim kwartale roku uprzedniego.
- Choć nie jest to wysoki wzrost (1,3%), liczby ukazują brak spadku (co może zaskoczyć).
- Ponadto mniej firm w opisywanym okresie złożyło wniosek o upadłość.
- Zobacz też: Rosja wstrzymała dostawy ropy dla Węgier, Słowacji i Czech. Chodzi o rurociąg “Przyjaźń”
Wedle Głównego Urzędu Statystycznego drugi kwartał roku Pańskiego 2022 przyniósł więcej zarejestrowanych przedsiębiorstw, aniżeli było to w drugim kwartale uprzedniego roku. Dokładny stosunek wynosi 93 660 do 92 445.
Choć nie jest to wysoki wzrost (1,3%), liczby ukazują brak spadku (co może zaskoczyć). W opisywanym okresie mniej firm złożyło też wniosek o upadłość. Liczba upadłości wyniosła 80, co oznacza, iż była mniejsza o 4,8% w porównaniu do roku 2021.
W II kwartale 2022 roku odnotowano 93 660 rejestracji przedsiębiorstw, tj. o 1,3% więcej niż w analogicznym okresie 2021 r. oraz 80 upadłości, tj. o 4,8% mniej w porównaniu z tym samym okresem 2021 r.https://t.co/yKlkoiDfxi#GUS #statystyki #PodmiotyGospodarcze pic.twitter.com/tbTzGwapmx
— GUS (@GUS_STAT) August 9, 2022
Analiza
Profesor ekonomii Zbigniew Krysiak stwierdził:
To dobra wiadomość w okolicznościach kryzysu wojennego. W tamtym roku nie mieliśmy wojny i wychodziliśmy na prostą po pandemii. To się rozwijało bardzo dobrze do września, więc to oznacza, że mimo trudnych sytuacji pojawia się przestrzeń dla polskich przedsiębiorstw, i to też wynika – moim zdaniem – z rosnącej konkurencyjności polskiej gospodarki.
Drugi kwartał tego roku zaowocował w zarejestrowanie przedsiębiorstw m.in. w komunikacji, transporcie i gospodarce magazynowej. Spadek dotyczył natomiast zakwaterowania, gastronomi, handlu, naprawy pojazdów, usług, przemysłu i budownictwa. Więcej upadłości odnotowano w handlu, naprawie pojazdów i usługach.
Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com
Radio Maryja