Polska branża kosmiczna rośnie w siłę. Nowoczesne i szybko rozwijające się firmy

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
SatRevolution wyśle w kosmos pierwszą polską konstelację satelitarną

Rakieta Launcher One podwieszona do Boeinga 747-400 / fot. Twitter/Virgin Orbit

Jak informuje Puls Biznesu, w Polsce w ciągu 10 lat powstały 73 firmy z branży kosmicznej. Wiele z nich jak Creotech Instruments osiąga międzynarodowe sukcesy. Obecnie przynoszą one 400 mln zł zysku. Polski rząd w ramach Europejskiej Agencji Kosmicznej będzie musiał po 7 latał opłacać roczną składkęczłonkowską w wysokości 39 mln euro.
  • Dziennik Puls Biznesu na swoich łamach informuje o postępach polskiej branży kosmicznej.
  • Warto zauważyć, że w ciągu 10 lat powstały 73 firmy, które prężnie się rozwijają i zdobywają sukcesy na arenie międzynarodowej.
  • Obecnie ich łączne przychody sięgają rocznie 400 mln zł.
  • Po siedmiu latach udziału w programie Polish Industry Incentive Scheme, polski rząd będzie musiał opłacać składkę w ramach Europejskiej Agencji Kosmicznej.
  • Wyniesie ona dla Polski około 39 mln euro rocznie.
  • Zobacz także: VIII Marsz Zwycięstwa w rocznicę Cudu nad Wisłą. Gdzie, kiedy?

Puls Biznesu podał że, w ciągu 10 lat od kiedy Polska została członkiem Europejskiej Agencji Kosmicznej, w kraju powstały 73 spółki, z których 70 proc. ma zysk, a ich łączne przychody sięgają 400 mln zł. 

Sektor kosmiczny w Polsce rozwija się obecnie bardzo szybko, mimo że fundusze, jakie rząd przeznacza na krajową składkę do ESA, są wciąż niewielkie

– podkreślił Puls Biznesu.

Prezes Creotech Instruments Grzegorz Brona podkreśla, że w ostatniej dekadzie powstało u nas kilkadziesiąt firm, które wykształciły wyspecjalizowaną kadrę, stworzyły zaawansowane laboratoria i są już zdolne konkurować w przetargach ESA.

Czytaj więcej: Rokita: UE nałożyła większe sankcje na Polskę niż na Rosję

ESA i składka członkowska

Jesienią odbędzie się posiedzenie Rady Ministerialnej ESA, podczas którego państwa członkowskie zadeklarują wysokość składek na kolejną perspektywę finansowania, czyli lata 2023-2025. Jak informuje gazeta, pieniądze wpłacane do ESA w dużej części wracają do nas w postaci zamówień i kontraktów dla rodzimych spółek technologicznych.

Puls Biznesu przypomina, że w 2019 r. zakończył się siedmioletni okres przejściowy i program Polish Industry Incentive Scheme, który gwarantował polskim firmom udział w zleceniach ESA.

Teraz o zamówienia trzeba konkurować. Pieniądze z krajowej składki mogą stanowić wsparcie w rywalizacji z zachodnioeuropejskimi konkurentami

– podkreślił dziennik.

Według wstępnych deklaracji Polski wysokość składki na programy opcjonalne wyniesie 39 mln euro.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

tvp.info

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY