Nikaragura. Rząd prześladuje katolików i kapłanów

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Ortega prześladuje chrześcijan w Nikaguri

Nikagura. Rządowe represje na Katolikach / fot. Twitter

Latynoamerykańska Rada Biskupia wyraziła solidarność z Kościołem w Nikaragui, który spotyka się z coraz poważniejszymi prześladowaniami ze strony rządu sandinistów. 4 sierpnia reżim Daniela Ortegi uniemożliwił odprawienie Mszy uwięzionemu w areszcie domowym biskupowi Rolando Jose Alvarezowi.
  • W Ameryce Łacińskiej, której wierni wykazują się niezwykłą pobożnością, katolicy od lat są prześladowani przez władze.
  • Tym razem dyktator Daniel Ortega z Nikaraguri od czterech lat prowadzi swoistą wojnę z katolikami i biskupami.
  • Kilka dni temu zatrzymano bp Rolanda Alvareza za wypełnianie swojej kapłańskiej posługi.
  • Umieszczono go w areszcie domowym, a prokuratura na zlecenie władz fabrykuje fałszywe oskarżenia.
  • Zdaniem Ortegi, bp. Alvarez ma podburzać ludzi przeciwko władzy.
  • Zobacz także: Indie. Pierwszy w historii Marsz dla Życia

W opublikowanym w piątek oświadczeniu biskupi Ameryki Łacińskiej zapewnili o modlitwie i bliskości z cierpiącymi oraz przyznali, że są głęboko zasmuceni prześladowaniem księży i biskupów, wydalaniem z kraju zakonów, profanacjami kościołów i zamykaniem katolickich mediów, za co odpowiada obecny rząd.

Biskupi podkreślili, że Kościół w Nikaragui zawsze był miejscem budowania jedności i pokoju, nawiązywał głębokie relacje z ludźmi i dawał głos tym, którzy go nie mieli, a oskarżenia wysuwane przeciwko niemu są absurdalne. Zaapelowali do wszystkich chrześcijan o modlitwę w intencji wolności nikaraguańskiego Kościoła.

Rządowe represje wymierzone w Katolików

Stosunki między rządem sandinistów a lokalnym Kościołem są napięte od 2018 roku, kiedy to władze Nikaragui stłumiły protesty przeciwko serii kontrowersyjnych reform systemu ubezpieczeń społecznych. Biskupi próbowali pośredniczyć w dialogu między władzą a protestującymi, co zostało odebrane jako udzielenie im wsparcia. Stosunki uległy dalszemu pogorszeniu po ubiegłorocznych wyborach, w których zwyciężył Daniel Ortega.

Od wybuchu kryzysu Kościół był celem blisko 200 ataków i profanacji, a także nękania i zastraszania biskupów i księży. Ostatni incydent wywołał oburzenie na całym świecie, ponieważ nagranie zajścia zostało opublikowane w mediach społecznościowych. Na filmie widać klęczącego na ulicy biskupa Rolanda Alvareza i policjantów uniemożliwiających mu udanie się do katedry, czego ten stanowczo żąda.

Bp Alvarez znajduje się w areszcie domowym od 4 sierpnia, gdy otwarcie zaprotestował przeciwko zamknięciu sześciu katolickich stacji radiowych, które zdaniem służb podżegały do aktów przemocy i destabilizacji kraju. Reżim oskarża biskupa o próbę obalenia władzy i przygotowuje się do postawienia mu formalnych zarzutów.

Czytaj więcej: Rokita: UE nałożyła większe sankcje na Polskę niż na Rosję

Prześladowania kapłanów i biskupów

Ordynariusz diecezji Matagalpa nie jest pierwszym biskupem prześladowanym przez władze Nikaragui. W 2019 roku biskup pomocniczy stołecznej Managui Silvio José Báez został zmuszony do opuszczenia diecezji na prośbę papieża Franciszka po otrzymaniu kilku gróźb śmierci. Z kolei w marcu tego roku reżim Ortegi ogłosił nuncjusza apostolskiego w Nikaragui, polskiego arcybiskupa Waldemara Stanisława Sommertaga, “persona non grata” i nakazał mu opuszczenie kraju. Przeciwko tej decyzji zaprotestowała Stolica Apostolska.

Na początku lipca rząd wydalił z kraju Misjonarki Miłości, po zamknięciu działalności charytatywnej prowadzonej przez zakonnice, wraz z ponad setką innych organizacji pozarządowych, w tym kilkoma katolickimi, uzasadniając to niewypełnieniem zobowiązań prawnych.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

pch24.pl

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY