Opłata RTV dla kierowców. Przedsiębiorcy poniosą dodatkowe koszty

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne / Fot. Pixabay

Jak informuje portal "wirtualnemedia.pl" kierowcy pojazdów muszą płacić podatki za radioodbiorniki. Opłaty są powiązane z gospodarstwem domowym. Natomiast osoby posiadające firmę oraz pojazd służbowy, muszą ponosić dodatkowe koszty.
  • Portal “wirtualnemedia.pl” przypomina, że opłaty za abonament radiowo-telewizyjny dotyczą również kierowców.
  • Opłata RTV powiązana jest z gospodarstwem domowym, jednakże nie dotyczy to przedsiębiorców.
  • Takie osoby muszą osobno płacić abonament, jeżeli posiadają pojazd zarejestrowany na firmę.
  • Zobacz także: Będzie kolejny rządowy pełnomocnik. Zdubluje zadania innego?

Część kierowców, którzy nie zarejestrują radia samochodowego może ponieść konsekwencje. Prawo nakłada na nich taki obowiązek.

Obliguje do rejestracji radioodbiornika lub telewizora i opłacania abonamentu przez jego właściciela, bez rozróżnienia, czy urządzenie znajduje się w domu czy np. w samochodzie

– poinformował rzecznik prasowy Poczty Polskiej Daniel Witowski.

Opłata za używanie odbiornika radiowego wynosi 7,50 zł miesięcznie, a posiadacze odbiorników telewizyjnych lub telewizyjnych i radiowych muszą płacić 24,50 zł miesięcznie. W związku z nowym rozporządzeniem Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji w tym zakresie od przyszłego roku stawki  wzrosną do 8,70 zł i 27,30 zł miesięcznie. Na obniżkę opłat mogą liczyć osoby, które zdecydują się zapłacić za dłuższy okres z góry.

W Polsce co najmniej 3,7 mln osób nie musi płacić abonamentu RTV. To m.in. osoby powyżej 75 roku życia, obywatele ze znacznym stopniem niepełnosprawności, całkowicie niezdolne do pracy lub posiadające pierwszą grupę inwalidzką. Abonamentu nie muszą płacić też inwalidzi wojenni, wojskowi, osoby represjonowane w czasie PRL, a także pobierające emeryturę nieprzekraczającą połowy przeciętnej pensji.

Przedsiębiorcy z dodatkowymi opłatami

Choć abonament RTV kojarzy się głównie z obowiązkiem dotyczącym gospodarstw domowych, to płacić powinni też posiadacze odbiorników samochodowych.

Przedmiotowy akt prawny obliguje do rejestracji radioodbiornika lub telewizora i opłacania abonamentu przez jego właściciela, bez rozróżnienia, czy urządzenie znajduje się w domu czy np. w samochodzie

– zaznaczył rzecznik.

Jeśli kierowca mieszka w domostwie, które uiszcza regularnie opłaty abonamentowe, to nie powinien się martwić. W takim przypadku opłata związana jest w ramach gospodarstwa domowego. Z kolei osoby prowadzące działalność gospodarczą, na którą zarejestrowane jest auto, muszą ponosić dodatkowe opłaty.

Czytaj więcej: Bezduszność zachodnich sądów. Ostatnie chwile małego Archiego

Rekompensaty dla mediów publicznych

W budżecie na br. Telewizja Polska zapisała 2,066 mld zł z abonamentu RTV i rekompensaty abonamentowej. To więcej niż w ub.r., kiedy publiczny nadawca uzyskał 1,71 mld zł z rekompensaty i 331,4 mln zł z opłaty abonamentowej. Jeszcze w latach 2014-2016, przed otrzymaniem pierwszej rekompensaty, nadawca miał od 366 do 444 mln zł rocznie z samego abonamentu. Natomiast w latach 2010-2013 było to poniżej 300 mln zł rocznie. Polskie Radio otrzyma 110,004 mln zł. Mniej pieniędzy trafi także do 17 regionalnych rozgłośni Polskiego Radia: będzie to 99 mln zł do podziału.

Rada zauważyła, że w chwili obecnej osoby prywatne płacące abonament stanowią 73 proc. wszystkich wpływów abonamentowych, tak więc likwidacja tego źródła de facto oznacza likwidację abonamentu w ogóle. Co więcej: uniemożliwi w przyszłości przyznawanie nadawcom rekompensat z tytułu utraconych wpływów abonamentowych. Innym negatywnym skutkiem wprowadzenia nowego rozwiązania byłoby pozbawienie Poczty Polskiej dochodu z tytułu pobierania abonamentu.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

wirtualnemedia.pl

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY