Cyberataki na polską armię ze strony Chin, Rosji i Białorusi

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne / Fot. Flickr

Polska armia stała się głównym celem kampanii hakerskich, wynika z badań izraelskich ekspertów ds. cyberbezpieczeństwa.
  • Polska armia stała się głównym celem kampanii hakerskich, ujawnia Rzeczpospolita, powołując się na badania izraelskich ekspertów ds. cyberbezpieczeństwa.
  • Izraelska firma zajmująca się cyberbezpieczeństwem Check Point Software Technologies szacuje, że na podstawie danych z pierwszego półrocza 2022 r. co tydzień w Polsce przeprowadza się średnio 1100 cyberataków na dany podmiot z sektora wojskowego lub rządowego.
  • Zdecydowana większość jest jednak blokowana przez systemy cyberbezpieczeństwa.
  • Zobacz też: Niezidentyfikowane samoloty nad Tajwanem. Wystrzelono flary

Izraelska firma zajmująca się cyberbezpieczeństwem Check Point Software Technologies szacuje, że na podstawie danych z pierwszego półrocza 2022 r. co tydzień w Polsce przeprowadza się średnio 1100 cyberataków na dany podmiot z sektora wojskowego lub rządowego. Zdecydowana większość jest jednak blokowana przez systemy cyberbezpieczeństwa.

Ataki mają na celu podważenie wiarygodności danej instytucji lub państwa oraz dostęp do danych strategicznych. Oczekuje się, że ataki na polskie instytucje wojskowe będą się tylko nasilać. 

Grupy cyberprzestępcze

Według ekspertów z Google, grupa hakerów Ghostwriter/UNC1151 zaatakowała polskie wojskowe i rządowe konta e-mail oraz próbowała ukraść hasła polskich i ukraińskich urzędników. Ghostwriter/UNC1151 jest powiązany z białoruskim reżimem, Fancy Bear i Killnet są powiązane z Kremlem, a Mustang Panda z Chinami.

Brytyjski tygodnik The Record potwierdził w lutym, że polskie instytucje wojskowe stały się celem hakerów, a polski rząd bagatelizował wyciek danych, twierdząc, że bazy danych, które wpadły w ręce hakerów, nie zawierają tajnych ani wrażliwych informacji.

Jednak rosyjscy hakerzy w marcu próbowali włamać się do danych NATO, aby uzyskać kody weryfikacyjne. Atak ten został przeprowadzony przez grupę Coldriver lub Callisto. Hakerzy prowadzą także wzmożone działania przeciwko polskim firmom. Według Check Point liczba ataków wzrosła o 35 procent od stycznia. 

Wojska Obrony Cyberprzestrzeni

W obliczu rosnących zagrożeń polski rząd utworzył Wojska Obrony Cyberprzestrzeni. Minister obrony Mariusz Błaszczak powiedział niedawno, że cyberataki stały się ważnym narzędziem w agresywnym podejściu Rosji. Pod koniec maja premier Mateusz Morawiecki rozszerzył poziom alarmowania Bravo i Charlie-CRP, które zostały wprowadzone w celu przeciwdziałania zagrożeniom w cyberprzestrzeni.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Rzeczpospolita, Remix News

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY