- Polskie Górnictwo Naftowe i Gazowe poinformowało w czwartek o ogromnym odkryciu pod Poznaniem.
- W odwiertach w Sierosławiu, które prowadzono od kwietnia b.r ustalono, że pod ziemią może znajdować się, aż 650 mln m sześciennych gazu.
- Ten drogocenny obecnie surowiec ma być wkrótce wydobywany.
- Prezes PGNiG Iwona Waksmundzka-Olejniczak podkreśliłą, że nadal będą prowadzone odwierty badawcze w nowych miejscach.
- Zobacz także: Czemu demokratka Pelosi podłożyła Bidenowi świnię, wizytując Tajwan? [OPINIA]
Przełomowe odkrycie PGNiG
Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo poinformowało o sprawie w czwartek w oficjalnym komunikacie. Prezes spółki państwowej Iwona Waksmundzka-Olejniczak zapewniła, że w dalszym ciągu będą prowadzone odwierty badawcze, aby odkryć nowe źródła.
Wydobycie krajowe to jeden z filarów bezpieczeństwa dostaw gazu dla polskich odbiorców. Systematycznie prowadzimy poszukiwania nowych złóż oraz inwestujemy w zagospodarowanie już rozpoznanych zasobów, aby utrzymać produkcję gazu na stabilnym poziomie. Efektem tych działań jest m.in. odkrycie złoża Sierosław w Wielkopolsce, zawierającego około 650 mln metrów sześciennych gazu ziemnego
– poinformowała prezes Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa Iwona Waksmundzka-Olejniczak.
#PGNiG odkryło nowe złoże gazu w #Wielkopolska! Znajduje się ono w miejscowości Sierosław pod Poznaniem. Zasoby złoża to około 650 mln m sześc. gazu ziemnego.
— Biuro Prasowe PGNiG (@PrasowePGNiG) August 4, 2022
➡️ https://t.co/jSwGzep6p3#gaz #gazziemny #bezpieczeństwoenergetyczne pic.twitter.com/PndMIrgdar
W konsekwencji odkrycia złoża Sierosław PGNiG planuje dalsze prace poszukiwawcze na tym obszarze. W przypadku odkrycia kolejnych złóż ich eksploatacja będzie mieć korzystny wpływ nie tylko na możliwość zabezpieczenia dostaw gazu, ale także na kondycję finansową samorządów, na terenie których znajdują się zasoby ropy i gazu.
Czytaj więcej: Hakerzy zapowiadają ujawnienie powiązań polskich firm z Rosją
Prace nad odwiertem w Sierosławiu
Złoże Sierosław znajduje się w utworach geologicznych czerwonego spągowca, które od kilku lat stanowią jeden z głównych obszarów działalności poszukiwawczej PGNiG w zachodniej Polsce. Lokalizacja została wytypowana w oparciu o analizę wyników badań geofizycznych zrealizowanych metodą trójwymiarowego zdjęcia sejsmicznego. Otwór był wiercony od kwietnia do czerwca 2022 roku, po czym wykonano test produkcyjny, który potwierdził opłacalność eksploatacji nowo odkrytych zasobów.
Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo jest obecne na warszawskiej giełdzie od 2005 roku. Grupa zajmuje się wydobyciem gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju, importem gazu ziemnego do Polski, magazynowaniem gazu w podziemnych magazynach, dystrybucją paliw gazowych, a także zagospodarowaniem złóż gazu ziemnego i ropy naftowej oraz świadczeniem usług geologicznych, geofizycznych i poszukiwawczych w Polsce i za granicą.
Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com
dorzeczy.pl, isbnews.pl