Minister chce przekształcania budynków biurowo-handlowych na mieszkalne

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne / Fot. Wikimedia Commons

Minister rozwoju i technologii zaprezentował sugestie odnośnie transformacji sklepów i biur w domy i mieszkania.
  • Nowe przepisy pozwolą samorządom zmieniać przeznaczenie terenów pierwotnie zaplanowanych na budowę sklepów i biur.
  • Wyznaczone miejsca będą przeznaczone na domy i mieszkania.
  • Powodem jest zbyt mała dostępność mieszkań dla Polaków.
  • Zobacz też: Włochy niezależne od rosyjskiego gazu i europejskich cen

Minister rozwoju i technologii zaprezentował sugestie odnośnie transformacji sklepów i biur w domy i mieszkania. Powodem jest mała dostępność mieszkań na skutek przyjęcia uchodźców z Ukrainy.

Nie chodzi wyłącznie o Ukraińców. Inną przyczyną może być wzrost popularności pracy zdalnej. Wiele miejsc pracy znajduje się teraz po prostu w domach. Radio Maryja pisze wskazuje również na zapotrzebowanie na mieszkania wśród młodych Polaków chcących założyć rodzinę.

Ministerstwo Rozwoju i Technologii proponuje zmianę przepisów. Tereny, które są obecnie przeznaczone na obiekty biurowe duże galerie handlowe (o powierzchni większej niż 2 tys. m kwadratowych), mają być wykorzystywane bardziej “elastycznie”. O tym, jaki teren przeznaczony na usługi lub obiekt handlowy ma być teraz miejscem zamieszkania, będą decydować samorządy.

Pan minister powiedział

Minister Waldemar Buda powiedział:

Inicjatywa zawsze musi być ze strony właściciela. Samorząd zareaguje i zdecyduje, czy podejmie taką uchwałę, czy widzi problem w tym, że jakiś obiekt stoi niewykorzystany, a może zostać wykorzystany i jeszcze potencjalnie może uzyskać jakieś mieszkania w ramach przekształcenia. Myślę, że to jest obopólna korzyść dla wszystkich, czyli dla mieszkańców, właściciela i samorządu.

Proponowane przepisy zakładają, że gmina będzie mogła pozyskać 5 proc. powierzchni przekształcanych lokali na preferencyjnych warunkach na mieszkania komunalne.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Radio Maryja

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY