Izrael ogranicza płatności gotówkowe. “To niesprawiedliwe”

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Szekle

Szekle / Fot. Wikimedia Commons (przeróbka własna)

Od 1 sierpnia Izraelczycy nie mogą dokonywać płatności gotówką i czekiem bankowym powyżej 6 000 szekli.
  • Według Urzędu Skarbowego tego kraju ustawa ma na celu zwalczanie uchybień podatkowych, przestępczości zorganizowanej i prania brudnych pieniędzy.
  • Transakcje między obywatelami (nie biznesami) są ograniczone do 15 000 szekli. Istnieją dwa wyjątki od prawa: transakcje z Palestyńczykami na Zachodnim Brzegu i instytucjami charytatywnymi.
  • Niektórzy krytycy odrzucili argument, że prawo zmniejsza ilość gotówki na rynku.
  • Zobacz też: Będzie kolejny rządowy pełnomocnik. Zdubluje zadania innego?

Od 1 sierpnia Izraelczycy nie mogą dokonywać płatności gotówką i czekiem bankowym powyżej 6 000 szekli. Według Urzędu Skarbowego tego kraju ustawa ma na celu zwalczanie uchybień podatkowych, przestępczości zorganizowanej i prania brudnych pieniędzy.

Tamar Bracha z izraelskiego Urzędu Podatkowego tłumaczy:

Chcemy, aby społeczeństwo ograniczyło wykorzystanie gotówki. Celem jest zmniejszenie płynności gotówki na rynku, głównie dlatego, że organizacje przestępcze mają tendencję do polegania na gotówce. Ograniczając jej użycie sprawiamy, że działalność przestępcza jest znacznie trudniejsza do przeprowadzenia.

Krytyka

Ale niektórzy krytycy odrzucili argument, że prawo zmniejsza ilość gotówki na rynku. Uri Goldman, prawnik reprezentujący powodów, którzy sprzeciwiali się prawu w 2018 roku, orzekł:

Dyskutowaliśmy na temat ustawy. Z danych wynikało, że od pierwszego etapu ustawy ilość gotówki na rynku tylko wzrosła. Najwyraźniej coś nie działa.

Goldman zauważył ponadto, że ponad milion ludzi w Izraelu nie ma kont bankowych. Prawo

uniemożliwiłoby im prowadzenie jakiejkolwiek działalności gospodarczej i praktycznie zamieniłoby 10% populacji w przestępców.

Nowe prawo zabrania firmom płatności gotówką i czekiem bankowym powyżej 6 000 szekli. Transakcje między obywatelami (nie biznesami) są ograniczone do 15 000 szekli. Istnieją dwa wyjątki od prawa: transakcje z Palestyńczykami na Zachodnim Brzegu i instytucjami charytatywnymi. Bracha powiedział, że wyjątki są tymczasowe. Oczekuje się, że społeczeństwo i instytucje znajdą alternatywne metody płatności. Goldman jednak uważa:

Nie sądzę, aby ktokolwiek znalazł rozwiązanie. Ta część prawa w zasadzie obiecuje Palestyńczykom z Zachodniego Brzegu i ultraortodoksyjnym Żydom wyjście. To niesprawiedliwe wobec reszty ludzi i wątpię, czy to się zmieni w przyszłości.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Reclaim the net

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY