Co się naprawdę stało w Ołeniwce? Rosja i Ukraina oskarżyły się nawzajem

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Zdjęcie satelitarne

Zdjęcie satelitarne / Fot. PAP. Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030

Rosja stwierdziła, że ​​ukraińskie wojsko użyło dostarczonych przez USA wyrzutni rakietowych, by uderzyć w więzienie w Ołeniwce. Ukraińskie wojsko zaprzeczyło dokonywaniu jakichkolwiek ataków rakietowych i artyleryjskich w Ołeniwce i oskarżyło Rosjan o ostrzeliwanie więzienia w celu zatuszowania rzekomych tortur i egzekucji Ukraińców.
  • Rosja i Ukraina oskarżyły się nawzajem w piątek o ostrzał więzienia w separatystycznym regionie wschodniej Ukrainy.
  • Atak, według pojawiających się informacji zabił dziesiątki ukraińskich jeńców wojennych schwytanych po upadku Mariupola.
  • Obie strony powiedziały, że atak był planowany w celu zatuszowania okrucieństw.
  • Zobacz też: Bąkiewicz do Morawieckiego: Dość polskich ustępstw i upokorzeń

Rosja i Ukraina oskarżyły się nawzajem w piątek o ostrzał więzienia w separatystycznym regionie wschodniej Ukrainy. Atak, według pojawiających się informacji zabił dziesiątki ukraińskich jeńców wojennych schwytanych po upadku Mariupola. Obie strony powiedziały, że atak był planowany w celu zatuszowania okrucieństw.

Rosja stwierdziła, że ​​ukraińskie wojsko użyło dostarczonych przez USA wyrzutni rakietowych, by uderzyć w więzienie w Ołeniwce, wiosce kontrolowanej przez wspieraną przez Moskwę Doniecką Republikę Ludową. Władze separatystów i oficjele rosyjscy twierdzą, że w ataku zginęło 53 ukraińskich jeńców wojennych, a 75 zostało rannych.

Moskwa otworzyła śledztwo w sprawie ataku, wysyłając na miejsce zespół z Komitetu Śledczego Rosji, głównej agencji kryminalnej w kraju. Agencja RIA Novosti poinformowała, że ​​na miejscu znaleziono fragmenty dostarczonych przez USA precyzyjnych rakiet High Mobility Artillery Rocket System.

Ukraińskie wojsko zaprzeczyło dokonywaniu jakichkolwiek ataków rakietowych i artyleryjskich w Ołeniwce i oskarżyło Rosjan o ostrzeliwanie więzienia w celu zatuszowania rzekomych tortur i egzekucji Ukraińców. Doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego określił ostrzał jako “celowe, cyniczne, wyrachowane masowe mordy na ukraińskich jeńcach”. Mychajło Podolak, doradca prezydenta Ukrainy, uważa:

Z analizy zdjęć satelitarnych wynika, że w tzw. obozie filtracyjnym w Ołeniwce, gdzie zginęły dziesiątki ukraińskich jeńców, doszło do wybuchu termobarycznego wewnątrz obiektu.

Dwie wersje wydarzeń

Film nakręcony przez The Associated Press pokazał zwęglone, powykręcane ramy łóżek w zrujnowanych barakach, a także spalone ciała i metalowe blachy zwisające ze zniszczonego dachu. Materiał filmowy zawierał również ciała ułożone na ziemi obok ogrodzenia z drutu kolczastego oraz szereg rzekomo metalowych fragmentów rakiet na drewnianej ławce.

Denis Pushilin, przywódca nieuznawanej na arenie międzynarodowej republiki donieckiej, powiedział, że w więzieniu przebywało 193 więźniów. Nie określił, ilu było ukraińskich jeńców wojennych. Zastępca dowódcy donieckich sił separatystycznych Eduard Basurin zasugerował, że Ukraina zdecydowała się uderzyć na więzienie, aby uniemożliwić jeńcom ujawnienie kluczowych informacji wojskowych.

[Ukraina] dokładnie wiedziała, gdzie są przetrzymywani i w jakim miejscu. Po tym, jak ukraińscy jeńcy wojenni zaczęli mówić o popełnionych przez siebie zbrodniach i rozkazach, jakie otrzymali z Kijowa, przywódcy polityczni Ukrainy podjęli decyzję: przeprowadzić tutaj uderzenie.

Wzajemne oskarżenia

Podolak wezwał do „ścisłego śledztwa” i wezwał Organizację Narodów Zjednoczonych i inne organizacje międzynarodowe do potępienia ataku. Powiedział, że na kilka dni przed uderzeniem Rosjanie przenieśli do koszar niektórych więźniów ukraińskich, sugerując, że był on planowany.

Cel – zdyskredytować Ukrainę przed naszymi partnerami i zakłócić dostawy broni.

Ukraińscy urzędnicy twierdzili, że atak przeprowadziła rosyjska Grupa Wagnera, najemnicy, których Rosja używała w innych konfliktach zbrojnych i podobno gdzie indziej na Ukrainie. Ukraińskie agencje bezpieczeństwa wydały oświadczenie, powołując się na dowody na winę Rosji, w tym transfer więźniów, analizę obrażeń i fali uderzeniowej, przechwycone rozmowy telefoniczne i brak ostrzału na miejscu.

Wszystko to nie pozostawia wątpliwości: eksplozja w Ołeniwce była rosyjskim aktem terrorystycznym i rażącym naruszeniem umów międzynarodowych.

Rzecznik rosyjskiego Ministerstwa Obrony, gen. broni Igor Konaszenkow, określił incydent “krwawą prowokacją”mającą na celu zniechęcenie ukraińskich żołnierzy do poddania się. On również twierdził, że użyto dostarczonych przez USA rakiet HIMARS i powiedział, że wśród rannych było ośmiu strażników.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Breitbart

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY