Niemiecka jakość przereklamowana? Ukraińcy zmagają się z awaryjnością

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Słaba jakość niemieckiego sprzętu wojskowego

Niemiecki most czołgowy Biber / Fot. WikimediaCommons

Ukraińscy żołnierze zaczynają mieć problemy z niemieckimi systemami artyleryjskimi, przekazanymi do walki na wschodnim froncie nieco ponad miesiąc temu. Niemcy wyjaśniają, że usterki wynikają z bardzo intensywnego wykorzystania dostarczonego sprzętu.
  • W tym tygodniu ukraiński rząd poinformował niemieckie ministerstwo obrony o problemach z ich sprzętem.
  • Siedem haubic Panzerhaubitze 2000 po intensywnych ostrzałach wskazały błędy.
  • Niemieckie władze przekazały, że zamierzają udostępnić części zamienne.
  • Według niemieckich mediów, Berlin mógłby utworzyć w Polsce specjalną placówkę serwisową.
  • Zobacz także: Znamy losy Marszu Powstania Warszawskiego. Trzaskowski przegrał batalię

Ukraiński rząd poinformował w tym tygodniu niemieckie ministerstwo obrony o problemach w siedmiu haubicach Panzerhaubitze 2000. Na dostarczonym w czerwcu sprzęcie miały się wyświetlać komunikaty o błędach. Pojawiały się one po intensywnym ostrzale rosyjskich pozycji. Niestety wymagają one naprawy.

Bundeswehra wyjaśniła, że problemy są związane z dużą intensywnością, z jaką ukraińskie siły zbrojne używają haubic w walce z rosyjskim najeźdźcą, w wyniku czego mechanizm ładujący jest poddawany ogromnemu obciążeniu.

100 pocisków dziennie uznaje się za dużą intensywność, ale Ukraińcy najwyraźniej wystrzelili ich znacznie więcej

– podaje niemiecki dziennik “Spiegel”.

Niemieckie ministerstwo natychmiast zgodziło się na szybkie dostarczenie zestawów części zamiennych w celu rozwiązania problemu.

Zachwyty nad skutecznością sprzętu

Pomimo swojej awaryjności, niemieckie haubice sprawiają ukraińskim żołnierzom wiele radości. Za pośrednictwem mediów społecznościowych publikowali nagrania z ostrzału artyleryjskiego. Żołnierze bardzo chwalili sobie niemiecki sprzęt.

Na filmach ukraińscy żołnierze zachwycali się niemieckimi haubicami i ich skutecznością. Widać było też, że Ukraina używa systemu w zasadzie w trybie ognia ciągłego

dodaje niemiecka gazeta.

Rząd w Berlinie rozważa utworzenie w Polsce centrum naprawczego, co mogłoby przyspieszyć proces rozwiązywania problemów z uzbrojeniem, nie tylko z haubicami. W projekcie tym zakładany jest też udział innych krajów.

Ten pomysł wskazuje, że Berlin szykuje się do długiej wojny na Ukrainie

– podkreślono.

Czytaj więcej: Wojna na Ukrainie. Abp Szewczuk: “Ostatnia doba była najstraszniejsza”

Mosty czołgowe dla Ukrainy

Ministerstwo obrony Niemiec planuje wysłanie w najbliższej przyszłości kolejnego sprzętu wojskowego do Ukrainy. Bundeswehra ma zamiar przekazać jej 16 czołgów mostowych typu Biber. Maszyny te umożliwią ukraińskiej armii tworzenie przepraw dla innych pojazdów oraz żołnierzy. 

Sześć pierwszych czołgów zostanie dostarczonych jesienią tego roku, a kolejne 10 – w przyszłym. Według Bundeswehry Biber jest w stanie pokonywać rzeki lub inne zbiorniki wodne o szerokości do 20 metrów.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

polsatnews.pl

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY