Błaszczak: Dążymy do tego, żeby polskie siły lądowe były najsilniejsze w Europie

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Prezydent Andrzej Duda podczas ćwiczeń wojskowych Defender Europe 2022

Prezydent Andrzej Duda podczas ćwiczeń wojskowych Defender Europe 2022 / Fot. PAP/Artur Reszko. Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030

Dążymy do tego, żeby polskie siły lądowe były najsilniejsze w Europie, jeżeli chodzi o Sojusz Północnoatlantycki, i to zrobimy - orzekł.
  • Wicepremier, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, zatwierdził kontrakty na zakup sprzętu południowokoreańskiego dla polskich sił zbrojnych.
  • W ich ramach Polska otrzyma lekkie myśliwce FA-50, czołgi K2 i samobieżne armatohaubice K9.
  • Błaszczak zapowiedział, że polskie siły lądowe będą najsilniejsze w NATO.
  • Zobacz też: “Konserwatywna Rosja” zbombardowała już trzy kościoły na Ukrainie

Wicepremier, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, zatwierdził kontrakty na zakup sprzętu południowokoreańskiego dla polskich sił zbrojnych. W ich ramach Polska otrzyma lekkie myśliwce FA-50, czołgi K2 i samobieżne armatohaubice K9. W wywiadzie dla Polskiego Radia szef MON ogłosił:

Dążymy do tego, żeby polskie siły lądowe były najsilniejsze w Europie, najsilniejsze jeżeli chodzi oczywiście o Sojusz Północnoatlantycki, i to zrobimy.

Zbrojenia

Minister Obrony Narodowej powiedział, że rząd dąży do wymiany całej floty pancernej. Błaszczak zaznaczył, że pierwsze 180 czołgów K2 Black Panther będzie produkowanych w Korei, ale kolejna część, ponad 800 czołgów K2PL będzie produkowanych w Polsce od 2026 roku lub wcześniej. Minister obrony nie wykluczył, że do tego zadania można wybudować w Polsce nową fabrykę.

Kontrakt na zakup armatohaubic K2 również został podzielony na etapy. W pierwszym etapie zakupionych będzie 48 haubic, z których część trafi do Polski jeszcze w tym roku. Drugi etap ma rozpocząć się w 2024 r., kiedy to rozpoczną się dostawy ponad 600 haubic, a od 2026 r. armatohaubice K2 będą produkowane w Polsce.

Polska zakupi również 48 lekkich myśliwców FA-50, z których 12 trafi do Polski w połowie 2023 roku. Błaszczak zwrócił uwagę na bardzo wysoką kompatybilność sprzętu koreańskiego i amerykańskiego. Stwierdził, że 80 procent części jest takich samych jak w F-16.

Polski minister obrony powtórzył również, że pierwsze amerykańskie czołgi Abrams zostaną dostarczone do Polski w ciągu najbliższych dwóch lat. Zapowiedział, że na początku przyszłego tygodnia do Polski przybędzie sześć myśliwców F-22 Raptor.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Rp.pl, Remix News

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY