Kontrowersyjne zmiany w ZHP. “Ta zmiana może prawdziwie zaniepokoić rodziców”

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Związek Harcerstwa Polskiego

Harcerze / Fot. Wikimedia Commons/Radosław Szuba

Laicyzacja ogarnęła Związek Harcerstwa Polskiego.

Laicyzacja ogarnęła Związek Harcerstwa Polskiego. Dotychczas jedyną wersją przyrzeczenia było “Mam szczerą wolę całym życiem pełnić służbę Bogu i Polsce, nieść chętną pomoc bliźnim i być posłusznym/posłuszną Prawu Harcerskiemu”. Od niedawna funkcjonuje także wersja alternatywna – dla dzieci ateistów, agnostyków, satanistów i pogan. Brzmi ona: “Mam szczerą wolę całym życiem pełnić służbę Polsce, stać na straży harcerskich zasad, nieść chętną pomoc bliźnim i być posłusznym/posłuszną Prawu Harcerskiemu”.

Demokracja

Decyzja o wprowadzeniu alternatywnego przyrzeczenia zapadła w sposób (a jakże) demokratyczny.

Dyskusja nad projektami uchwał była gorąca. Padały argumenty z sali, rozdzwoniły się telefony do delegatów na zjazd, wrzało na portalach. Wyniki głosowania nie pozostawiły jednak złudzeń: 119 delegatów „za”, 47 „przeciw”. Po uprawomocnieniu uchwały wersja przyrzeczenia harcerskiego bez Boga zostanie włączona do statutu ZHP.

Warto zauważyć, że twórca skautingu, Robert Baden-Powell, stwierdził, że bez Boga skauting istnieć nie może, a i polskie harcerstwo, budowane przez Andrzeja Małkowskiego, wsparte było mocno na fundamencie wiary.

“Zrównoważony Rozwój”

Zmian, które poczynił w statucie 42. Zjazd ZHP jest więcej.

ZHP jest dobrowolnym stowarzyszeniem otwartym dla wszystkich bez względu na pochodzenie, rasę czy wyznanie.

Do statutu włączono też zapis o wdrażaniu w działaniach ZHP Celów Zrównoważonego Rozwoju ONZ. Jolanta Dobrzyńska z portalu Nasz Dziennik zwraca uwagę na jeszcze inną zmianę. Chodzi o sformułowanie “otwartość na płeć”. Strona Radio Maryja pisze:

O jaką „płeć” czy może „płcie” chodzi? – chciałoby się zapytać, skoro od zarania swoich dziejów harcerstwo miało pion męski i żeński, co zapisane jest w statucie. Ta zmiana może prawdziwie zaniepokoić rodziców.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Radio Maryja

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY