Kontrowersje wokół następcy Naimskiego w rządzie. “Z zawodu jest dyrektorem”

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Premier zdymisjonował swojego doradcę ds. energetyki

Piotr Naimski / Fot. Facebook

Mateusz Berger zastąpił Piotra Naimskiego na stanowisku pełnomocnika rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej. Jego nominacja spotkała się z krytyką ze strony części komentatorów.

Zobacz także: Węgierski MOL wcześniej w Polsce?

Jak poinformowała KPRM, Mateusz Berger jest adwokatem, absolwentem Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Przez wiele lat pracował jako prawnik w warszawskiej kancelarii prawnej, a potem w departamencie prawnym banku. Pełnił również funkcję dyrektora Departamentu Jednostek Nadzorowanych i Podległych w Ministerstwie Rozwoju oraz dyrektora Departamentu Skarbu Państwa w KPRM. Uczestniczył w pracach związanych z utworzeniem Polskiej Grupy Lotniczej, a przez ponad pięć lat był członkiem, a następnie przewodniczącym rady nadzorczej PLL LOT.

Ponadto od maja 2017 r. do kwietnia 2020 r. był członkiem rady nadzorczej Agencji Rozwoju Przemysłu S.A., a następnie został członkiem Zarządu ARP S.A. Nadzorował projekty inwestycyjne i restrukturyzacyjne. Miał przede wszystkim być zaangażowany w projekty związane z morską energetyką wiatrową.

Nominacja Bergera na stanowisko pełnomocnika rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej wzmocni pozycję premiera w energetyce. Ze względu na brak większego doświadczenia w sektorze (poza morskimi farmami wiatrowymi), politycznej pozycji i merytorycznego zaplecza będzie on raczej wykonawcą poleceń niż kreatorem polityki. W efekcie spadnie znaczenie stanowiska pełnomocnika ds. strategicznej infrastruktury energetycznej, co może wpływać na przetasowania personalne w PSE, Gaz-Systemie, PERN czy PEJ. Do tej pory spółki te były chronione przez Naimskiego przed wpływami frakcji Zjednoczonej Prawicy, co pozwalało utrzymać wysoki poziom profesjonalizmu ich kard. Awans Bergera nie daje takiej gwarancji – uważa Polityka Insight.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

euractiv.pl, twitter.com

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY