Dołącz do zbiórki na polskie drony dla Ukrainy. Wesprzyj nasz przemysł i Ukrainę walczącą z rosyjskim imperializmem [OPINIA]

TYLKO U NAS
Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Plakat zbiórki

Plakat zbiórki / Fot. Defence24

Wojna na Ukrainie to nasza polska sprawa. W interesie Polski jest pomoc Ukrainie. Lepiej jest by polskie czołgi walczyły z rosyjskimi imperialistami na wschodzie Ukrainy niż nad Wisła - bo tego, że celem Rosji jest nie tylko zajęcie Ukrainy, ale i Polski możemy być pewni – o stałym zagrożeniu ze strony Rosji świadczy kilkaset lat rosyjskiej agresji wobec Polski i miliony pomordowanych przez Rosjan Polaków.

W interesie Polski jest przekazywanie Ukrainie nowoczesnego uzbrojenia – w tym i tego jakie jest produkowane w naszym kraju – np. amunicji krążącej, czyli dronów kamikaze. Portal Defence 24 zorganizował zbiórkę na zakup dwóch zestawów produkowanej w naszym kraju amunicji krążącej „Warmate” czyli 20 dronów.

Zobacz także: W Polsce będzie “Dronowa Dolina”?

Polskie drony kamikaze

Jak można się dowiedzieć, ze strony producenta dronów kamikaze „system amunicji krążącej Warmate to innowacyjny produkt w rodzinie systemów bezzałogowych grupy WB, charakteryzujący się lekką konstrukcją i możliwością realizacji różnego rodzaju misji. […] Plecakowa wersja systemów amunicji krążącej Warmate może być użytkowana jako samodzielny system, przenoszony bądź przewożona przez pododdział wojsk lądowych lub specjalnych. Konstrukcja systemu umożliwia jego instalację na pojeździe (samochód, transportery opancerzone) oraz integrację Stacji Kontroli i Kierowania i Naziemnego Terminala Danych z instalacjami pojazdowymi. Warmate stanowi alternatywę dla przeciwpancernych pocisków kierowanych PPK posiadając zdolność do operowania w znacznie większym promieniu, pozwalając na wykrycie i obserwację potencjalnego celu w relatywnie dużym komforcie czasowym (czas lotu platformy powietrznej to 70 minut). Istnieje także możliwość dodatkowego wyposażenia systemu w głowicę naprowadzania na laserowo podświetlony cel (seeker). Platforma Powietrzna Warmate używana w trybie bojowym jest przewidziana do jednorazowego użycia. W trybie obserwacyjnym może być wielokrotnie odzyskiwana. Warmate jest w pełni autonomicznym rozwiązaniem pozwalającym na operowanie latającym środkiem bojowym w czasie rzeczywistym w oparciu o otrzymywany z podsystemu obserwacyjnego materiał wideo. System wyposażony jest w moduły sterujące pozwalające na pełną automatyzację większości faz lotu oraz wspieranie operatora w fazie naprowadzania na cel. Operator ma pełną kontrolę i odpowiedzialność za przełączenie w tryb uzbrojony umożliwiający wykonanie zadania ogniowego”.

Polskie drony kamikaze charakteryzują się: cichym napędem, zdolnością do działania w roju, wymiennymi głowicami bojowymi, dzienną i nocną kamerą, gotowością startu w poniżej pięć minut, łatwością w obsłudze. Maksymalna masa startowa to 5,7 kg, z czego 1,4 kg stanowi ładunek bojowy.

Zbiórka na drony dla Ukrainy

Portal Defence 24, WB Electronics, Ambasadą Ukrainy w Polsce oraz Fundacją Warsaw Enterprise Institute (WEI) zorganizował zbiórkę „Polskie drony Warmate do obrony Ukrainy!”. Z potrzebnych 5 milionów złotych zebrano już 358.084 zł. Za zebrane środki mają być zakupione dwa zestawy „Warmate” czyli 20 dronów i dodatkowy sprzęt indywidualnego zabezpieczenia dla ukraińskich żołnierzy. Celem jest nie tylko pomoc Ukrainie ale i promocja naszego rodzimego przemysłu zbrojeniowego.

Drony kamikaze czyli amunicja krążąca łączy cechy dronów i pocisków kierowanych. Amunicja krążąca może: długo latać wyszukując cele, razić cele w odległości kilkudziesięciu kilometrów, precyzyjnie uderzać. Broń taka jest na Ukrainie wykorzystywana i przez rosyjskiego agresora i przez ukraińskich obrońców. Drony kamikadze gdy są uzbrojone (w ładunki od jednego do kilku kilogramów, głowice odłamkowe lub odłamkowo przeciwpancerne) są jednorazowe. Polskie Warmate są jeszcze lepsze od innych amunicji krążących bo mają wymienną głowicę, w tym przeciwpancerną, odłamkową i termobaryczną.

Operator drona kamikadze wystrzeliwuje drona z wyrzutni lub katapulty, dron lata od 20 do 60 minut, na odległość kilkudziesięciu kilometrów. Po odnalezieniu celu operator ręcznie lub półautomatycznie może nakierować pocisk nie tylko w wybrany cel ale dokładnie w jego określony fragment (np. najsłabiej opancerzony).

Walki na Ukrainie

Ukraińcy do walki z rosyjskim imperialistami wykorzystują amunicje krążącą swojej produkcji, jak i zagraniczną w tym amerykański Switchblade i lepszy od amerykańskiego polski Warmate (skuteczniejszy dzięki wymiennym głowicom, większej odporności na zakłócenia, i bycie elementem systemu wykrywania, identyfikacji i eliminacji celów).

Używane przez Ukraińców drony rozpoznawcze Flyeye współdziałają, dzięki systemowi Topaz, z Krabami (w wozie dowodzenia baterii Krab jest stanowisko operatora dronów i kilka dronów). Drony Flyeye działają w dzień i w nocy, są niewykrywalne dla przeciwnika, i służą do naprowadzania artylerii i amunicji krążącej takiej jak Warmate.

Zestaw Warmate może być przenoszony już przed dwu żołnierzy. Jego uruchomienie zajmuje kilka minut. Operator ma nad nim kontrolę do 30 km. Dron może dolecieć nawet na odległość 80 km (poza granicą 30 km musi go przejąć kolejny operator). Maksymalny czas lotu to 70 minut.

Warmate ma system autotracker dzięki któremu dron sam śledzi cel będący w ruchu i gdy operator traci łączność z dronem.

Adres zrzutki – zrzutka.pl/defence24.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY