Polska bogatsza po “pandemii” niż przed?

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
maseczka ochronna, zdjęcie ilustracyjne

maseczka ochronna, zdjęcie ilustracyjne / Fot. Flickr

Według wskaźnika opracowanego przez Warsaw Enterprise Institute Polska i Irlandia są jedynymi krajami, które wyszły z "pandemii" bogatsze.
  • Ponoć według najnowszych danych, Polska jest teraz w lepszej sytuacji finansowej niż przed falą covidyzmu.
  • Druga edycja wskaźnika bogactwa narodów WEI mierzyła wynik w latach 2020-2021.
  • Oprócz Polski lepsze wyniki osiągnąć po “pandemii” miała również Irlandia.
  • Zobacz też: Czego się obawiają ludzie w danym kraju? Wyniki sondaży

National Wealth Indicator Warsaw Enterprise Institute (WEI) jest próbą oceny i oszacowania zamożności społeczeństw i stanowi dodatkowy lub nawet alternatywny wskaźnik do tradycyjnego pomiaru PKB. Druga edycja wskaźnika bogactwa narodów WEI mierzyła wynik w latach 2020-2021. Obejmowała państwa UE i OECD, mierząc wartość wydatków prywatnych i jakość wydatków publicznych, a nie ich wielkość, tym samym próbując zmierzyć jakość usług i jakości życia.

Jak wynika z badań, prawie wszystkie kraje odnotowały spadek w porównaniu z poprzednią edycją. Wyjątkami były Polska i Irlandia. Szczególny jest jednak przykład irlandzki, gdzie dominuje transfer aktywów przez firmy zagraniczne. Największe spadki indeksu odnotowały Hiszpania, Grecja, Wielka Brytania i Chorwacja.

“Polska wypadła dobrze”

Polska wypadła dobrze w analizie; wydatki prywatne zostały utrzymane podczas “pandemii”, a jakość usług publicznych wzrosła, podnosząc Polskę z 58,8 do 61,2. Niemniej jednak w skali globalnej Polska nadal zajmuje 27 miejsce na 38 ocenianych krajów, za niektórymi krajami regionu, takimi jak Czechy i Słowenia.

Na szczycie indeksu w UE znalazła się Dania z 97,4 pkt., podczas gdy Austria, Holandia i Niemcy znalazły się tuż za nimi. Według badań najbiedniejszymi krajami UE są Bułgaria, Grecja, Chorwacja, Rumunia i Węgry.

Obraz wewnątrz OECD był bardziej zróżnicowany. Liderem była Szwajcaria ze 126 punktami i USA ze 105,7. Szwajcaria uzyskała wysokie wyniki zarówno pod względem wydatków prywatnych, jak i publicznych, podczas gdy Stany Zjednoczone wydały najwięcej w sektorze prywatnym, ale poniżej średniej europejskiej pod względem wydatków publicznych. Najniższe wyniki odnotowały Kolumbia i Meksyk.

Badanie wykazało, że jakość usług publicznych była nierozerwalnie związana z wysokimi wydatkami. Jakość tych wydatków oceniona została w ośmiu obszarach: obronność narodowa, bezpieczeństwo wewnętrzne, infrastruktura i transport publiczny, stan środowiska, ochrona zdrowia, szkolnictwo podstawowe i średnie, szkolnictwo wyższe oraz “wolność słowa i zrzeszania się”.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Remix News

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY