Rząd Kanady: Ludzie zostali niesłusznie poddani kwarantannie z powodu… “błędu aplikacji”

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne / Fot. Pixabay

W aplikacji ArrivaCAN wystąpiła „usterka techniczna” i Kanadyjska Agencja Służb Granicznych (CBSA) zidentyfikowała problem i pracuje nad rozwiązaniem.
  • Rząd Kanady przyznał, że niektórzy podróżni zostali poproszeni przez aplikację o poddanie się kwarantannie, mimo że w rzeczywistości nie byli do tego oficjalnie zobowiązani.
  • Stało się to z powodu usterki w aplikacji ArriveCAN na telefon komórkowy, która jest wymagana podczas wjazdu do Kanady w celu potwierdzenia przyjęcia eksperymentalnego specyfiku.
  • W aplikacji ArrivaCAN wystąpiła „usterka techniczna”, i Kanadyjska Agencja Służb Granicznych (CBSA) zidentyfikowała problem i pracuje nad rozwiązaniem.
  • Zobacz też: O krok od zakończenia wojny? Podpisano umowę ws. zboża

Rząd federalny przyznał, że niektórzy podróżni zostali poproszeni przez aplikację o poddanie się kwarantannie, mimo że w rzeczywistości nie byli do tego oficjalnie zobowiązani. Stało się to z powodu usterki w aplikacji ArriveCAN na telefon komórkowy, która jest wymagana podczas wjazdu do Kanady w celu potwierdzenia przyjęcia eksperymentalnego specyfiku.

Don i Karin Bennett stwierdzili, że po powrocie z podróży do Stanów Zjednoczonych otrzymali wiadomość e-mail z aplikacji, w której powiedziano im, że muszą poddać się kwarantannie, mimo że oboje zostali w pełni “zaszczepieni”. Bennett powiedział:

Istnieje groźba o grzywnach w wysokości 5000 dolarów, plus potencjalne wysyłanie policji do twojego domu.

“Usterka techniczna”

Audrey Champoux, sekretarz prasowy ministra bezpieczeństwa publicznego Marco Mendicino, przyznała, że w aplikacji ArrivaCAN wystąpiła „usterka techniczna”, i że Kanadyjska Agencja Służb Granicznych (CBSA) zidentyfikowała problem i pracuje nad rozwiązaniem.

Wielu ekspertów z branży turystycznej kwestionowało skuteczność aplikacji ArrivaCAN, na przykład prezes i dyrektor generalny Stowarzyszenia Przemysłu Turystycznego Kanady, Beth Potter, która kwestionowała, czy aplikacja jest w ogóle potrzebna.

Podobna krytyka ze strony przedstawicieli branży turystycznej pojawiła się, zanim rząd premiera Justina Trudeau zawiesił w zeszłym miesiącu zakaz podróżowania dla osób niezaszczepionych. W okresie obowiązywania zakazu osoby “niezaszczepione” nie mogły wchodzić na pokład samolotów w przypadku lotów krajowych lub międzynarodowych, a także podróżować koleją między prowincjami lub za granicę. Minister spraw międzyrządowych Dominic LeBlanc ostrzegł jednak, że zawieszenie może być tylko tymczasowe.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Breitbart

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY