Powrót Al-Ka’idy. Rok po wycofaniu amerykańskich wojsk z Afganistanu

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Afganistan

Talibowie w Afganistanie / Fot. PAP/EPA/STRINGER. Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030

Według raportu ONZ, Al-Ka'ida ma teraz lepszą pozycję niż ISIS, by szerzyć propagandę i wznowić rekrutację ekstremistycznych bojowników.
  • Talibowie przejęli w sierpniu kontrolę nad Afganistanem i jego stolicą, Kabulem.
  • Według raportu ONZ, Al-Ka’ida ma teraz lepszą pozycję niż ISIS, by szerzyć propagandę i wznowić rekrutację ekstremistycznych bojowników, odkąd Biden wycofał wojska z Afganistanu.
  • Raport, który został opublikowany 15 lipca, twierdzi, że wysocy rangą urzędnicy Al-Ka’idy zdobyli poparcie talibów i czują się bezpiecznie, mogąc ponownie działać w tym kraju Azji Środkowej.
  • Zobacz też: 29-latek został najmłodszym w historii Polski profesorem. Czym się zajmuje?

Talibowie, którzy niegdyś stanowili bezpieczną przystań dla Osamy Bin Ladena i jego organizacji terrorystycznej do działania w jej granicach, przejęli w sierpniu kontrolę nad Afganistanem i jego stolicą, Kabulem.

Podczas wycofania się Amerykanów 13 żołnierzy straciło życie po tym, jak podejrzany bojownik ISIS-K wysadził się na lotnisku w Kabulu, zabijając żołnierzy i dziesiątki cywilów, którzy próbowali uciec z kraju.

Raport ONZ

Według raportu ONZ, Al-Ka’ida ma teraz lepszą pozycję niż ISIS, by szerzyć propagandę i wznowić rekrutację ekstremistycznych bojowników, odkąd Biden wycofał wojska z Afganistanu. Raport, który został opublikowany 15 lipca, twierdzi, że wysocy rangą urzędnicy Al-Ka’idy zdobyli poparcie talibów i czują się bezpiecznie, mogąc ponownie działać w tym kraju Azji Środkowej.

Organizacja Narodów Zjednoczonych stwierdza w raporcie:

Wyżsi przywódcy [Al-Ka’idy] cieszyli się bardziej stabilnym okresem na początku 2022 roku. Aiman ​​Muhammed Rabi al-Zawahiri regularnie wysyłał wiadomości wideo. Państwa członkowskie zauważają, że widoczny wzrost komfortu i zdolności komunikowania się al-Zawahiriego zbiegł się w czasie z przejęciem Afganistanu przez talibów i konsolidacją władzy kluczowych sojuszników [Al-Ka’idy] w ramach ich faktycznej administracji.

Organizacja Narodów Zjednoczonych stwierdza, że ​​pomimo wznowionych wysiłków rekrutacyjnych organizacji terrorystycznej, nie stanowi ona obecnie globalnego zagrożenia.

Nie jest postrzegana jako stwarzająca bezpośrednie zagrożenie międzynarodowe ze swojej bezpiecznej przystani w Afganistanie, ponieważ nie ma zewnętrznych zdolności operacyjnych i obecnie nie chce powodować międzynarodowych trudności ani zakłopotania talibów.

Pomimo obecnego braku liczebności i skromnych zdolności operacyjnych, organizacja jest gotowa do ekspansji i wzrostu liczebności ze względu na ambicje jej przywódców dotyczące globalnego “dżihadu”.

Kontekst międzynarodowy jest korzystny dla [Al-Ka’idy], która zamierza ponownie zostać uznana za przywódcę światowego dżihadu. Propaganda jest teraz lepiej rozwinięta, aby konkurować z ISIL jako kluczowym aktorem w inspirowaniu międzynarodowego środowiska zagrożeń i może ostatecznie stać się większym źródłem ukierunkowanego zagrożenia.

Al-Ka’ida staje w obliczu rywalizacji ze strony znacznie osłabionego ISIS i innych organizacji terrorystycznych, których przywództwo zostało odebrane przez operacje byłego prezydenta USA Donalda Trumpa oraz siły rosyjskie na Bliskim Wschodzie i w Afryce.

Organizacja Narodów Zjednoczonych zauważyła, że ​​ISIS

od października 2019 r. doznało gwałtownej utraty przywództwa, co ma jeszcze nieznany wpływ na jego kondycję operacyjną.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Rebel News

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY