29-latek został najmłodszym w historii Polski profesorem. Czym się zajmuje?

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Mateusz Hołda

Mateusz Hołda / Fot. YouTube

Mateusz Hołda z Wydziału Lekarskiego UJ CM jest pierwszym polskim naukowcem, któremu przyznano tytuł profesora tytularnego przed ukończeniem 30. roku życia.

29-letni Mateusz Hołda został najmłodszym profesorem w Polsce. Zaszczyt profesora nauk medycznych Mateusz otrzymał za ogromny dorobek z zakresu technik budowy serca. Brytyjski think-tank Emerging Europe uznał go za najbardziej wpływowego Europejczyka młodego pokolenia.

Mateusz Hołda z Wydziału Lekarskiego UJ CM (WL UJ CM) jest pierwszym polskim naukowcem, któremu przyznano tytuł profesora tytularnego przed ukończeniem 30. roku życia. 4 lipca postanowieniem prezydenta RP Andrzeja Dudy otrzymał tytuł profesora nauk medycznych i nauk o zdrowiu w dyscyplinie nauki medyczne.

Profesor Hołda napisał:

To chyba ten moment, na który czeka każdy naukowiec. Wynik dziewięciu lat intensywnej pracy naukowej zaowocował przyznaniem mi tytułu profesora medycyny. I tak oto w wieku 29 lat stałem się najmłodszym w historii Polski profesorem. Na drodze do tego sukcesu było więcej porażek niż zwycięstw – było ciężko (czasami bardzo ciężko), ale na pewno było warto. Dziękuję wszystkim którzy przyczynili się do tego sukcesu – jest Was wielu! Myślę, że to jednak nie jest koniec mojej ścieżki naukowej, a dopiero jej początek.

Dotychczas rekord ten przysługiwał 35-letniemu wówczas Krzysztofowi Sośnicy z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.

Duże osiągnięcia

Hołda był studentem VI roku kierunku lekarskiego, kiedy zakończył przewód doktorski pięć lat temu. Był pierwszym Polakiem, który przed ukończeniem studiów magisterskich otrzymał tytuł doktora nauk medycznych. Ponad dwa lata temu został najmłodszym w historii polskiej nauki posiadaczem stopnia doktora habilitowanego.

Jak podaje strona internetowa Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie:

Najmłodszy polski profesor od lat związany jest z Katedrą Anatomii UJ CM, przy której w 2013 roku założył międzynarodowy zespół naukowy HEART – Heart Embryology and Anatomy Research Team zajmujący się badaniami nad architekturą układu sercowo-naczyniowego. Na dorobek naukowy profesora Hołdy składa się niemal 100 publikacji w wiodących czasopismach naukowych.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

UJ.edu.pl

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY