Katarzyna Zdziebło po raz drugi wicemistrzynią świata. Tym razem na 35 km

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Katarzyna Zdziebło

Katarzyna Zdziebło / Fot. PAP/Adam Warżawa. Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030

Katarzyna Zdziebło po raz drugi stanęła na podium lekkoatletycznych mistrzostw świata, które odbywają się w Eugene (USA). Do srebra zdobytego w chodzie na 20 km dokłada ponownie srebrny medal, tym razem na dystansie 35 km. To kolejna miła niespodzianka naszej reprezentantki.

Wspaniały występ naszej specjalistki od chodu sportowego

Wspaniale spisuje się na mistrzostwach świata w lekkoatletyce nasza specjalistka od chodu sportowego. Pierwszego dnia zawodów rozgrywanych w stanie Oregon w miastach Eugene oraz Portland (USA) Katarzyna Zdziebło sięgnęła po srebrny medal w chodzie na 20 kilometrów. Jednak dopiero na dłuższym dystansie na 35 km nasza zawodniczka miała pokazać wszystkie swoje umiejętności. To na tym dystansie zdobyła brązowy medal na drużynowych zawodach o mistrzostwo świata w konkurencjach chodu sportowego, które odbyły się w tym roku w marcu.

Na kilometrowej pętli przebiegającej przez bulwar Martina Luthera Kinga w Eugene Polka od początku rywalizacji narzuciła bardzo mocne tempo. Już po trzech kilometrach ukształtowała się czołówka, w której znalazły się te same zawodniczki co dyktowały tempo w chodzie na 20 km. Ponownie o medale rozpoczęły walkę Peruwianka Garcia Leon, nasza zawodniczka i Chinka Shijie Qieyang. Wkrótce Polka i Peruwianka zbudowały przewagę nad Chinką. Po 10 kilometrach była już 28 sekundowa.

Po 50 minutach rywalizacji Zdziebło otrzymała wniosek o dyskwalifikację za brak wyprostu w stawie kolanowym. Jednak dopiero po trzech takich ostrzeżeniach nasza zawodniczka musiałaby zatrzymać się na 3,5 minuty. Czwarty wniosek oznaczałby zaś przymusowe opuszczenie trasy.

Na szczęście nic takiego się nie stało. Polska szła pewnie, utrzymując mocne tempo. Garcia Leon od 17. kilometra zaczęła jednak przyspieszać i podobnie jak na dystansie 20 km powoli odrywała się od naszej reprezentantki.

Różnica między liderkami wahała się między 7 a 11 sekund. Na ostatnich kilometrach zaczęła jednak stale wzrastać. Peruwianka utrzymała prowadzenie do końca i sięgnęła po złoto. Katarzyna Zdziebło wywalczyła po raz drugi na tych mistrzostwach srebrny medal i po raz drugi ustanawiając nowy rekord Polski wynikiem 2:40:03 godz. To kolejny już w tym roku jej wielki sukces. Mamy kolejnego przedstawiciela chodu na wysokim światowym poziomie.

Wyniki

1152PERKimberly GARCÍA LEÓN2:39:16 CR
2155POLKatarzyna ZDZIEBŁO2:40:03 PB
3112CHNShijie QIEYANG2:40:37 AR
4132GREAntigoni NTRISMPIOTI2:41:58 NR
5124ESPRaquel GONZÁLEZ2:42:27 PB
6123ESPLaura GARCÍA-CARO2:42:45 PB
7108CHNMaocuo LI2:44:28 PB
8105BRAViviane LYRA2:45:02 NR
9142JPNSerena SONODA2:45:09 PB
10114CHNLamei YIN2:46:02 PB

Nie najlepsze wyniki pozostałych naszych faworytów do medali

Niestety nie najlepiej spisują się na mistrzostwach świata w lekkoatletyce pozostali nasi faworyci do medali. Maria Andrejczyk wicemistrzyni olimpijska była tłem dla rywalek i nie weszła do finału rzutu oszczepem. W pierwszej rundzie odpadli wszyscy trzej biegacze na 800 metrów, włącznie z Patrykiem Dobkiem. Natalia Kaczmarek przegrała ze zdrowiem. Słaby występ zaliczyła także Malwina Kopron nie wchodząc do finału rzutu młotem. Pod nieobecność naszej mistrzyni Anity Włodarczyk w kobiecym młocie niestety nie powtórzymy sukcesów panów.

Skład reprezentacji Polski na mistrzostwa świata w Eugene:

KOBIETY
– 100 m, 4×100 m
Ewa Swoboda (AZS AWF Katowice)
– 400 m, 4×400, mikst 4×400 m
Natalia Kaczmarek (AZS AWF Wrocław)
Anna Kiełbasińska (SKLA Sopot)
Justyna Święty-Ersetic (AZS AWF Katowice)
– 800 m
Anna Wielgosz (CWKS Resovia Rzeszów)
– 1500 m
Sofia Ennaoui (AZS UMCS Lublin)
– 100 m ppł
Klaudia Siciarz (AZS AWF Kraków)
Pia Skrzyszowska (AZS AWF Warszawa)
– 3000 m z przeszkodami
Kinga Królik (UKS Azymut Pabianice)
– rzut młotem
Malwina Kopron (KS Wisła Puławy)
– rzut oszczepem
Maria Andrejczyk (LUKS Hańcza Suwałki)
– siedmiobój
Paulina Ligarska (SKLA Sopot)
Adrianna Sułek (KS Brda Bydgoszcz)
– chód na 20 km, chód na 35 km
Katarzyna Zdziebło (LKS Stal Mielec)
– chód na 35 km
Olga Niedziałek (WLKS Nowe Iganie)
– 4×100
Klaudia Adamek (CWZS Zawisza Bydgoszcz SL)
Marlena Gola (KS Podlasie Białystok)
Martyna Kotwiła (RLTL Optima Radom)
Marika Popowicz-Drapała (CWZS Zawisza Bydgoszcz SL)
Marlena Stefanowicz (AZS AWF Katowice)
– 4×400 m, mikst 4×400
Iga Baumgart-Witan (BKS Bydgoszcz)
Kinga Gacka (BKS Bydgoszcz)
Małgorzata Hołub-Kowalik (AZS UMCS Lublin)
Anna Pałys (AZS AWF Wrocław)

MĘŻCZYŹNI
– 400 m, 4×400 m, mikst 4×400 m
Kajetan Duszyński (AZS Łódź)
– 800 m
Mateusz Borkowski (RKS Łódź)
Patryk Dobek (MKL Szczecin)
Patryk Sieradzki (CWZS Zawisza Bydgoszcz SL)
– 1500 m
Michał Rozmys (UKS Barnim Goleniów)
– 110 m ppł
Damian Czykier (KS Podlasie Białystok)
– skok wzwyż
Norbert Kobielski (MKS Inowrocław)
– skok o tyczce
Piotr Lisek (OSOT Szczecin)
Robert Sobera (AZS AWF Wrocław)
– pchnięcie kula
Konrad Bukowiecki (KS AZS UWM Olsztyn)
Michał Haratyk (KS Sprint Bielsko-Biała)
– rzut młotem
Paweł Fajdek (AZS AWF Katowice)
Wojciech Nowicki (KS Podlasie Białystok)
Marcin Wrotyński (OŚ AZS Poznań)
– chód na 35 km
Artur Brzozowski (KKL Stal Stalowa Wola)
Dawid Tomala (KU AZS Politechniki Opolskiej)
– 4×400 m, mikst 4×400 m
Maksymilian Klepacki (KS Podlasie Białystok)
Mateusz Rzeźniczak (RKS Łódź)
Jan Wawrzkowicz (OŚ AZS Poznań)
Karol Zalewski (KS AZS UWM Olsztyn)
Tymoteusz Zimny (OŚ AZS Poznań)

Wyniki na stronie mistrzostw

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY