Chiny: Wyrażenia takie jak “Kubuś Puchatek” cenzurowane w serwisie społecznościowym

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Miś Puchatek

Miś Puchatek / Fot. Pixnio

Co jednak w przypadku gdy ktoś chce po prostu napisać o fikcyjnym niedźwiadku?
  • “Adolf Xitler”, “CoronaXi” i “Kubuś Puchatek” są jednymi z 564 wyrażeń, których nie wolno używać w serwisie społecznościowym podobnym do Instagrama.
  • Powodem jest to, że były one używane jako pseudonimy prezydenta Chin Xi Jinpinga.
  • Portal skanował filmy satyryczne, memy i negatywne komentarze na temat prezydenta i znalazł 564 związane z nim pseudonimy w ciągu zaledwie dwóch miesięcy w 2020 roku.
  • Zobacz też: Prawo bankowe w ustawie węglowej! “Oni nawet sobie nie ufają”

143-stronicowy dokument uzyskany przez amerykańską witrynę informacyjną China Digital Times ujawnił, że “Adolf Xitler”, “CoronaXi” i “Kubuś Puchatek” są jednymi z 564 pseudonimów prezydenta Chin Xi Jinpinga, których nie wolno używać w serwisie społecznościowym Xiaohongshu podobnym do Instagrama.

Według dokumentów portal społecznościowy skanował filmy satyryczne, memy i negatywne komentarze na temat prezydenta i znalazł 564 związane z nim pseudonimy w ciągu zaledwie dwóch miesięcy w 2020 roku. Bez interwencji rządu portal społecznościowy zaczął usuwać pseudonimy.

Oznaczanie treści

Oprócz pseudonimów Xi dokument ujawnił również, że moderatorzy treści oznaczyli poufne artykuły informacyjne, które mogą stać się popularne. Następnie zidentyfikowali słowa kluczowe do cenzurowania, aby automatyczne filtry aplikacji mogły skuteczniej oznaczać treści.

Eric Liu, były moderator treści obecnie pracujący w China Digital Times, powiedział VICE World News:

Nigdy nie słyszałem o czymś takim, kiedy pracowałem w Weibo w 2011 roku. Przyjmowaliśmy tylko zamówienia i odpowiednio usuwaliśmy rzeczy, zamiast przewidywać na podstawie drażliwych tematów.

Dokumenty ujawniły również protokoły portalu społecznościowego, w tym etap kontroli krzyżowej. Po usunięciu niektórych treści moderatorzy identyfikują słowa kluczowe z usuniętych treści i przeprowadzają drugi przegląd, aby upewnić się, że nic się nie “prześlizgnie”.

Według Liu, kontrola krzyżowa jest sposobem, aby platforma mediów społecznościowych nadążała za ciągle zmieniającymi się żądaniami cenzury chińskiego rządu.

Co jednak w przypadku gdy ktoś chce po prostu napisać o fikcyjnym niedźwiadku?

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Reclaim The Net

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY