Rząd Włoch upadł po raz drugi. Przedterminowe wybory przesądzone

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Mario Draghi ustępuje po raz drugi i ostatni

Premier Włoch Mario Draghi / Fot. PAP/EPA/Paolo Giandotti. Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030

W czwartek premier Włoch Mario Draghi po raz drugi złożył na ręce prezydenta Sergio Mattarelliego dymisję. Tym razem senat nie udzielił poparcia dla rządu technicznego. Do Ruchu Pięciu Gwiazd dołączyła Liga Matteo Salviniego oraz Forza Italia. Włoski przywódca najprawdopodobniej rozwiąże parlament o zarządzi przedterminowe wybory.
  • W czwartek premier Włoch Mario Draghi po raz drugi podał się do dymisji.
  • Tym razem prezydent Sergio Mattarella, będzie musiał ją przyjąć.
  • Wszystkie partie koalicyjne nie wzięły udziału w głosowaniu nad wotum zaufania.
  • Teraz włoski przywódca rozpisze przedterminowe wybory parlamentarne.
  • Prawicowa koalicja złożona z Ligi-Forzy Italii oraz Braci Włoch może stworzyć silny i stabilny rząd.
  • Obecnie koalicja posiada ponad 50 procent poparcia społecznego.
  • Zobacz także: Gdzie na Mszę Świętą na zagranicznych wakacjach?

Premier Włoch Mario Draghi ogłosił w czwartek, że podaje się do dymisji. Tym razem nie może on liczyć na pozostanie na stanowisku ze względu na ewentualne weto prezydenta Sergio Mattarelliego. W senacie trzy ugrupowania koalicyjne tj. Ruch Pięciu Gwiazd, Liga oraz Forza Italia nie wzięły udziału w głosowaniu nad wotum zaufania. Za wotum zaufania było tylko 95 senatorów na 315.

Najprawdopodobniej włoski przywódca rozwiąże parlament i ogłosi przedterminowe wybory, które mogą odbyć się we wrześniu lub w październiku b.r.

Czytaj więcej: Bąkiewicz: “Nasza niepodległość nie jest na sprzedaż!”

Włoska prawica weźmie szturmem parlament?

Obecnie poparcie dla włoskiej prawicy daje jej szansę na stworzenie silnego, koalicyjnego rządu. Problemem może się jednak okazać kto zostanie nowym szefem rządu. Niewykluczone, że przymierzany od kilku lat na to stanowisko Matteo Salvini, będzie musiał ustąpić zyskującej na popularności Giorgi Meloni z Braci Włoch, które wraz z Ligą przewodzą obecnie w sondażach wyborczych.

Jednakże pomimo tego, że Liga dołączyła do rządu technicznego Mario Draghiego, relacje pomiędzy oboma ugrupowaniami nie uległy znacznej zmianie. Ponadto do tej komitywy doliczyć należy Forzę Italie Silvio Berlusconiego, który w tym momencie pełni rolę mentora dla obu liderów.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

twitter.com

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY