Gdzie na Mszę Świętą na zagranicznych wakacjach?

linki
Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Asyż, Włochy.

Asyż, Włochy. / Fot. Moisés Becerra/Cathopic

Katolik przebywający na wakacjach za granicą nie musi - i nie powinien - rezygnować z niedzielnej Mszy Świętej.
  • Ofiara Chrystusa jest ponawiana w wielu krajach, zarówno w rycie trydenckim, jak i w NOM w języku polskim.
  • Prezentujemy kilka linków, które mogą pomóc w znalezieniu katolickich świątyń, w których sprawowana jest Najświętsza Ofiara.
  • Na portalu Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej znajduje się spis kościołów, gdzie Msza Święta sprawowana jest w języku polskim. Dotyczy to każdego kontynentu prócz Antarktydy.
  • Zobacz też: Sejm za zacieśnieniem współpracy z ukraińskimi samorządami. Odrzucono poprawkę Konfederacji

Katolik przebywający na wakacjach za granicą nie musi – i nie powinien – rezygnować z niedzielnej Mszy Świętej. Ofiara Chrystusa jest ponawiana w wielu krajach.

Nadzwyczajna forma rytu rzymskiego

Kościoły, w których jest odprawiana Msza Święta w rycie trydenckim, znajdziemy np. w tym spisie. Warto oczywiście również sprawdzić po prostu w wyszukiwarce, gdzie najbliżej miejsca, w którym przebywamy (bądź będziemy przebywać) jest / będzie odprawiana Msza Święta.

Jeżeli posiadamy konto na Trello, pomocna może się okazać ta mapa. Również na tej stronie internetowej znajduje się odpowiedni spis kościołów, wraz z godzinami, adresami, a nawet numerami telefonu. Istnieją różne mapy, które można znaleźć w sieci – choć nie zawsze bogate, jak na przykład ta, na której są nawet oznaczniki, czy kapłani sprawujący Mszę należą np. do Bractwa św. Piusa X.

Zwyczajna forma rytu rzymskiego

W przypadku Novus Ordo Missae może się pojawić myśl, że jeśli nie znamy języka, to nic nie zrozumiemy. To głupia wymówka. Pod tym linkiem znajduje się katalog kościołów, w których sprawuje się Mszę świętą w języku polskim. Wybieramy spośród wszystkich kontynentów z wyłączeniem Antarktydy, a następnie kraj naszego odpoczynku. Wyświetlą się kościoły, a pomóc nam może interaktywna mapa (która może jednak nie działać).

Polskie Misje Katolickie

Ksiądz Zdzisław Malczewski SChr, rektor Polskiej Misji Katolickiej w Brazylii, powiedział dla Family News Service:

W Rio de Janeiro w parafii pw. Matki Bożej Jasnogórskiej w dzielnicy Flamengo Msza Święta w języku polskim odprawiana jest w każdą niedzielę o godz. 10:15, ale na życzenie większej grupy polonijnej ksiądz chętnie odprawi Mszę również w innym terminie. W Brazylii pracuję 43 lata i jestem coraz bardziej zafascynowany polskością tych ludzi. Fenomenu Polonii samym intelektem nie można zrozumieć. Potrzebne są razem intelekt i serce

Jak mówi kapłan chrystusowiec, Polonia w Brazylii to ok. 2 miliony osób, czyli 1% populacji tamtejszego kraju.

Mimo, iż większość uczestników polonijnych Mszy w Porto Alegre nie mówi po polsku, pieśni śpiewają w języku polskim. Mamy w Brazylii ósme pokolenie, które ma serdeczny związek z Polską. Czasami jak idę do urzędu i wymawiam swoje imię, widzę zadowolenie na twarzy rozmówcy, który z radością przyznaje się do polskich korzeni.

O Polskich Misjach Katolickich przeczytać możemy na przykład tutaj.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

EWTN Polska

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY