Iran twierdzi, że może zbudować własną bombę atomową

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Flaga Iranu

Flaga Iranu / Fot. Flickr

Iran ma techniczne środki do wyprodukowania bomby atomowej, ale nie podjął decyzji o jej zbudowaniu - oznajmił Kharazi.
  • Doradca najwyższego przywódcy Iranu powiedział, że kraj będzie wkrótce mógł wzbogacać uran do 60% i „z łatwością” produkować wzbogacony uran do 90%.
  • Dodał: “Stany Zjednoczone nie zapewniły gwarancji zachowania umowy nuklearnej, a to rujnuje możliwość zawarcia jakiegokolwiek porozumienia”.
  • W rozmowie z Al Jazeerą Kharazi powiedział, że Iran nigdy nie będzie negocjował swojego programu rakiet balistycznych, ani nie zmieni swojej polityki wobec Izraela i jego sąsiadów.
  • Zobacz też: Stephen King: Bandera to wspaniały człowiek [+WIDEO]

Iran opublikował w niedzielę informacje, że jest w pełni zdolny do skonstruowania własnej bomby atomowej. Doradca najwyższego przywódcy Iranu powiedział Al Jazeerze, że kraj będzie wkrótce mógł wzbogacać uran do 60% i „z łatwością” produkować wzbogacony uran do 90%. Liczba ta znacznie przekracza 3,67% w ramach nieudanego paktu nuklearnego z 2015 r., który Teheran uzgodnił ze Stanami Zjednoczonymi i innymi mocarstwami jądrowymi.

Kamal Kharazi powiedział:

Iran ma techniczne środki do wyprodukowania bomby atomowej, ale nie podjął decyzji o jej zbudowaniu. Stany Zjednoczone nie zapewniły gwarancji zachowania umowy nuklearnej, a to rujnuje możliwość zawarcia jakiegokolwiek porozumienia.

Broń jądrowa jako “narzędzie dyplomacji”

Pomimo obaw ze strony Stanów Zjednoczonych i ich sojuszników na Bliskim Wschodzie, Iran wielokrotnie zaprzeczał, że ma jakiekolwiek plany dążenia do budowy broni jądrowej, argumentując, że zamierza jedynie rafinować uran w celu produkcji energii elektrycznej. Stany Zjednoczone utrzymują, że Iran zamierza opracować broń jądrową w celu zagrożenia swoim sąsiadom, zwłaszcza Izraelowi, któremu od dawna się sprzeciwia.

Persja jest obecnie objęta sankcjami Stanów Zjednoczonych za powtarzające się łamanie umowy o niewzbogacaniu uranu do celów rozwoju broni jądrowej. Izrael zagroził atakiem na irańskie obiekty nuklearne, jeśli wysiłki dyplomatyczne Stanów Zjednoczonych i ich sojuszników nie zdołają powstrzymać Teheranu przed produkcją broni jądrowej.

W rozmowie z Al Jazeerą Kharazi powiedział, że Iran nigdy nie będzie negocjował swojego programu rakiet balistycznych, ani nie zmieni swojej polityki wobec Izraela i jego sąsiadów.

Każde atakowanie naszego bezpieczeństwa z krajów sąsiednich spotka się z bezpośrednią reakcją na te kraje i Izrael.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Rebel News

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY