Liczba aktów prawnych w Polsce zmierza do rekordu

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne / Fot. Pxhere

Przyjęto bowiem w ciągu sześciu miesięcy niemal 14,5 tys. stron maszynopisu aktów prawnych, czyli o 75 proc. więcej niż w roku 2021.
  • Najnowsza aktualizacja “Barometru stabilności otoczenia prawnego” na pierwszą połowę 2022 roku pokazuje, że Polska jest bliska niezbyt chlubnego rekordu.
  • Przyjęto bowiem w ciągu sześciu miesięcy niemal 14,5 tys. stron maszynopisu aktów prawnych.
  • To o 75% więcej niż rok temu.
  • Zobacz też: Minister nawołuje do oszczędzania. Dziennikarz ripostuje

Najnowsza aktualizacja “Barometru stabilności otoczenia prawnego” na pierwszą połowę 2022 roku pokazuje, że Polska jest bliska rekordu. Przyjęto bowiem w ciągu sześciu miesięcy niemal 14,5 tys. stron maszynopisu aktów prawnych, czyli o 75 proc. więcej niż w pierwszej połowie roku 2021.

Od początku stycznia do końca czerwca 2022 r. ustanowiono w Polsce 955 aktów prawnych najwyższej rangi (ustaw, rozporządzeń i umów międzynarodowych). To 14 487 stron maszynopisu. Dla porównania, w pierwszej połowie zeszłego roku było to 8 349 stron.

Na mniejszą produkcję prawa w roku 2020 miała wpływ polityka lockdownu. Covidowa polityka przyniosła paraliż procesu legislacyjnego organów państwa. Według twórców raportu znaczny wzrost w tym roku jest skutkiem dużej liczby nowych rozporządzeń, to jest aktów wykonawczych administracji rządowej.

Czy będzie rekord?

“Rzeczpospolita” pisze:

W pierwszym półroczu uchwalono 858 tego typy aktów, na które złożyło się 12 628 stron maszynopisu (wzrost rok do roku liczby stron o 121 proc.). W tym czasie uchwalono też 94 ustawy o łącznej objętości 1719 stron (wzrost o 9 proc.) i ratyfikowano trzy umowy międzynarodowe składające się z 86 stron (wobec 1063 stron przed rokiem). Liczba stron rozporządzenia przypadająca na jedną stronę ustawy wzrosłą więc z 3,2 do 7,3.

W samym raporcie zaś możemy przeczytać:

To niepokojące zjawisko z punktu widzenia transparentności procesu legislacyjnego. Jeśli przyjąć założenie, że dynamika wzrostu produkcji prawa o 75 proc. utrzyma się w II półroczu, to w całym 2022 roku przyjętych zostałoby 36,7 tys. stron maszynopisu przepisów, czyli najwięcej w historii! Byłoby to o 1,4 tys. stron więcej niż w rekordowym dotąd 2016 roku, kiedy liczba stron nowego prawa sięgnęła 36,3 tys. Byłoby to też niemal tyle samo, ile łącznie przyjęto nowego prawa przez całe lata 90.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Rp.pl

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY