UE podpisała umowę gazową z Azerbejdżanem. “Dywersyfikacja jest najwyższym priorytetem”

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Gazociąg

Gazociąg / Fot. YouTube

Komisja Europejska poinformowała, że ​​Azerbejdżan zobowiązał się dostarczać UE co najmniej 20 miliardów metrów sześciennych gazu rocznie do 2027 roku.
  • Rosja zaprzeczyła, jakoby używała gazu jako broni przeciwko Zachodowi, jednak w ostatnich tygodniach dostawy spadły o ponad 60%.
  • Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen i szef ds. energii Kadri Simson byli w poniedziałek w Azerbejdżanie, aby sfinalizować transakcję.
  • Azerbejdżan, który graniczy z Gruzją, Turcją, Armenią, Rosją, Iranem i Morzem Kaspijskim, rozpoczął eksport gazu ziemnego do Europy rurociągiem transadriatyckim pod koniec 2020 roku.
  • Zobacz też: Kanada: Śmiertelnie chorej kobiecie odmówiono przeszczepu, bo nie przyjęła “szczepionki na COVID-19”

Europejscy urzędnicy przygotowują się do potencjalnego całkowitego odcięcia dostaw gazu z Rosji po inwazji Moskwy na Ukrainę. Rosja od kilku lat jest najważniejszym źródłem gazu ziemnego w Europie, ale teraz Bruksela zdecydowanie naciska, by to odwrócić.

Nowa umowa

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen i szef ds. energii Kadri Simson byli w poniedziałek w Azerbejdżanie, aby sfinalizować transakcję. W oświadczeniu komisja poinformowała, że ​​Azerbejdżan zobowiązał się dostarczać UE co najmniej 20 miliardów metrów sześciennych gazu rocznie do 2027 roku. Azerbejdżan był już na dobrej drodze do zwiększenia dostaw do regionu. Według komisji podaż gazu z kraju wzrośnie z 8,1 mld m sześc. w 2021 r. do oczekiwanych 12 mld m sześc. w tym roku.

Komisja Europejska ogłosiła:

Wśród dalszego uzbrojenia dostaw energii przez Rosję dywersyfikacja naszego importu energii jest najwyższym priorytetem dla UE.

Rosja zaprzeczyła, że ​​używa gazu jako broni przeciwko Zachodowi, jednak w ostatnich tygodniach dostawy spadły o ponad 60%. Ponadto zamknięcie gazociągu Nord Stream 1 – kluczowego punktu tranzytowego rosyjskiego gazu do Niemiec i dalej – w celu przeprowadzenia prac konserwacyjnych, zwiększyło obawy, że Moskwa może potencjalnie całkowicie zakończyć dostawy gazu do bloku.

Azerbejdżan jako dostawca

Kraj, który graniczy z Gruzją, Turcją, Armenią, Rosją, Iranem i Morzem Kaspijskim, rozpoczął eksport gazu ziemnego do Europy rurociągiem transadriatyckim pod koniec 2020 roku. Państwo Azerów poinformowało wówczas, że planuje wysłać 10 miliardów metrów sześciennych co roku do Europy, głównie do Włoch, ale także do Grecji i Bułgarii.

Niektórzy analitycy kwestionują jednak wiarygodność Azerbejdżanu jako dostawcy. Gubad Ibadoghlu, starszy pracownik wizytujący w London School of Economics, powiedział:

Należy wziąć pod uwagę, że trasa azerbejdżańskiego gazu do Europy przechodzi przez rosyjską strefę wpływów.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

CNBC, Radio Maryja

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY