Kłopoty Łukaszenki. Białoruś zalega z długami

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Aleksander Łukaszenka

Aleksander Łukaszenka / Fot. PAP/EPA/ALEXANDER ASTAFYEV. Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030

Międzynarodowa agencja ratingowa Moody’s uznała, że Białoruś zalega ze spłatą obligacji w walutach obcych. Z kolei 12 lipca ministerstwo finansów poinformowało, że szuka alternatywnej drogi do spłaty należności.

28 czerwca rada ministrów i bank narodowy Białorusi przyjęły wspólną decyzję o przeliczeniu przez Ministerstwo Finansów wypłat z obligacji z zagranicznych walut na ruble białoruskie. Dzień później resort finansów poinformował, że wypłaty obligacji Belarus-2027 o łącznej sumie 22,9 milionów dolarów są już prowadzone w ten sposób.

Wówczas agencja ratingowa Fitch ostrzegała, że jeśli euroobligacje Belarus-2027 nie zostaną wypłacone do 13 lipca, to zostanie uznane to za zaleganie ze spłatą. Agencja obniży długoterminowy rating Białorusi do poziomu RD oznaczającego, że dany kraj zalega ze spłatą.

Czytaj więcej: Badanie: Ponad 90% witryn z danymi o Covid-19 potajemnie śledzi użytkowników [FOTO]

Białoruś poszukuje rozwiązania

Z kolei 12 lipca ministerstwo finansów Białorusi oświadczyło, że uważa sytuację za działanie konieczne i jest zmuszone do wybierania alternatywnych wariantów spłaty obligacji walutowych. Z kolei działanie to agencja Fitch nazwała subiektywnym podejściem do oceny zdolności kredytowych Białorusi.

Obecnie w obiegu jest pięć edycji białoruskich obligacji w walutach obcych na łączną sumę 3,25 mld dolarów. Ostatnie obligacje były wypuszczone w czerwcu 2020 roku na 5 lat i sumę 500 mln dolarów przy oprocentowaniu 6,125 proc. oraz na 10 lat i sumę 750 mln dolarów przy oprocentowaniu 6,375 proc.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

tvp.info

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY