Dr Mech: Euro jest słabe, frank i dolar coraz mocniejsze [NASZ WYWIAD]

TYLKO U NAS
Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Dr Cezary Mech

Dr Cezary Mech. / Fot. Nadesłane.

Euro jest słabe, zarówno pod względem handlowym, jeśli chodzi o potencjał gospodarczy. Możliwość ekspansji jest coraz mniejsza" - mówił w Dniu na żywo w MN dr Cezary Mech, ekonomista i doradca prezesa NBP.

Zobacz także: USA: Władze Teksasu proszą o wyłączenie klimatyzacji. Powodem brak wiatru który mógłby napędzać wiatraki [WIDEO]

Widmo recesji realne?

“Ryzyko recesji jest bardzo duże, ogarnia już cały świat, jest to związane przede wszystkim z eksplozją cen klasycznych nośników energii, spowodowane jest to polityką klimatyczną UE która w praktyce doprowadziła do tego, że nie dokonuje się inwestycji w węgiel, ropę i gaz. W sytuacji, kiedy wypada główny dostawca energii Rosja – świat musi kupować gdzie indziej. To wszystko sprawiło, że postrzeganie Stanów Zjednoczonych, czy Szwajcarii znacząco wzrosło i kapitał tam migruje” – mówił dr Mech.

Deficyt handlowy strefy euro

“Ta część Europy, związana z Euro odnotowuje w skali miesiąca rekordowy deficyt handlowy, Niemcy zanotowały pierwszy deficyt handlowy od 1991 roku. To wszystko powoduje, że Euro słabnie, ponieważ trzeba więcej eksportować, zmniejszyć import, żeby zrównoważyć bilans handlowy. Przykład kraju strefy Euro, który jest w kryzysie i trzeba go teraz ratować są Włochy, które po przeliczeniu na dolary mają teraz ok. 3 bln długu. W sytuacji, kiedy jest tak olbrzymia ilość długu w relacji do PKB, obsługa tego długu jest coraz droższa” – dodał Mech.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY