Czechy: Państwo chce zakazać używania substytutów nikotyny w cukierkach dla dzieci

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne / Fot. Pxhere

Produkty nie zawierają tytoniu, więc zgodnie z obowiązującym prawodawstwem nie są objęte ograniczeniami, jak papierosy.
  • Deputowani ruchu ANO i czeskiego Ministerstwa Zdrowia chcą zmienić przepisy, aby zakazać używania substytutów nikotyny w cukierkach, które były od dawna legalnie dostępne dla dzieci.
  • Czeski prawodawca Marek Novák złożył również wniosek o zmianę ustawy o reklamie.
  • Według Nováka saszetki nikotynowe Lyft są atrakcyjne dla dzieci ze względu na ich opakowanie.
  • Ministerstwo Zdrowia przygotowuje rozporządzenie, które ograniczy różne smaki torebek i maksymalną zawartość nikotyny w nich.
  • Zobacz też: Były agent CIA powiedział, że gangsta rap został stworzony by zapełnić prywatne więzienia

Sprzedaż i reklama

Deputowani ruchu ANO i czeskiego Ministerstwa Zdrowia chcą zmienić przepisy, aby zakazać używania substytutów nikotyny w cukierkach, które były od dawna legalnie dostępne dla dzieci. Produkty nie zawierają tytoniu, więc zgodnie z obowiązującym prawodawstwem nie są one objęte ograniczeniami, jak ma to miejsce w przypadku papierosów, innych wyrobów tytoniowych czy alkoholu.

Niektórzy eksperci ostrzegają jednak, że lepiej pozostawić taki substytut bez ograniczeń, niż aby dzieci paliły papierosy. Według ankiety przeprowadzonej przez Państwowy Instytut Zdrowia, większość użytkowników saszetek nikotynowych w zeszłym roku była w wieku od 15 do 24 lat. Torebki zawierają mieszankę nikotynową, a zatem są alternatywą dla papierosów.

Nowelizacja prawa dotyczy głównie ograniczenia sprzedaży osobom poniżej 18 roku życia. Marek Novák (ANO) powiedział:

Nikotyna jest substancją silnie uzależniającą i szkodliwą dla zdrowia.

Według Nováka saszetki nikotynowe Lyft są atrakcyjne dla dzieci ze względu na ich opakowanie:

Wyglądają jak cukierek, a nie jak produkt nikotynowy.

Czeski prawodawca niedawno złożył również wniosek o zmianę ustawy o reklamie. Ministerstwo Zdrowia przygotowuje rozporządzenie, które ograniczy różne smaki torebek i maksymalną zawartość nikotyny w nich. Jednak krajowy koordynator ds. walki z narkotykami Jindřich Vobořil nie w pełni zgadza się z propozycją ministerstwa.

Jestem przede wszystkim za tym, aby wszystkie alternatywy dla zwykłych papierosów były bardziej atrakcyjne niż same papierosy. Myślę, że ograniczanie smaków saszetek nikotynowych nie jest dobrym pomysłem. Z drugiej strony dobre jest ograniczenie sprzedaży osobom poniżej 18 roku życia. Rozmawialiśmy o tym, czy istnieją smaki skierowane bezpośrednio do dzieci, ale myślę, że ograniczanie smaków byłoby zbyt skomplikowane. Zgodziliśmy się jednak, że maksymalna zawartość nikotyny w torebkach powinna wynosić od 10 do 12 miligramów.

Podatek

Pod koniec czerwca Vobořil opublikował plan działania, w którym zaproponował specjalny podatek od produktów nikotynowych.

Rząd nie chce podnosić podatków, ale byłby to nowy podatek konsumpcyjny, który w tym przypadku ma taką samą logikę jak podatek od papierosów. Jednocześnie podatek ten musi być niższy niż na papierosy.

Vobořil chce również debaty na temat tego, czy część dochodów z opodatkowanych produktów powinna być przeznaczona na profilaktykę i leczenie uzależnionych.

BAT, producent saszetek nikotynowych VELO, w pełni popiera ograniczenie wiekowe sprzedaży saszetek nikotynowych. Do tej pory, jak poinformował rzecznik prasowy Tomáš Tesař, firma wzywała sklepy do sprzedaży torebek tylko osobom dorosłym, ale nie wszyscy posłuchali jego wezwania.

Niestety propozycja zmniejszenia maksymalnej liczby miligramów nikotyny wynika z braku informacji. Użytkownik rzeczywiście otrzyma około połowę nikotyny z jednej torebki niż jej deklarowana wartość. W przypadku papierosów elektronicznych limit wynosi 20 miligramów. Ta sama wartość ma również sens w przypadku torebek.

Według niego ograniczenie maksymalnej ilości nikotyny w torebkach sprawiłoby, że stałyby się one niekonkurencyjne.

Warto tutaj zwrócić uwagę również na cukierki o smaku kawy. Firmy produkujące kawę oferują cukierki dla nieletnich, które przyzwyczajają ich do smaku używki Dzieci te, gdy dorosną, mogą być bardziej skłonne do picia kawy. Podobnie może być z nikotyną.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

RMN-News

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY