Warszawa oszczędza na wodzie. Pobierają ją z basenów i oczyszczają stolicę

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne / Fot. Unsplash

Warszawski Zarząd Oczyszczania Miasta postanowił po raz kolejny wykorzystać wodę z lokalnych basenów do wykonywania prac porządkowych. Zdaniem urzędników, woda z pływalni jest ekologicznym i lepszym rozwiazaniem, niż jej marnotrawienie w kanalizacji.
  • Już trzeci raz z rzędu Zarząd Oczyszczania Miasta postanowił wykorzystać wodę z basenów do posprzątania stolicy.
  • Dzięki pomocy warszawskiej Ochotniczej Straży Pożarnej, pracownicy ZOM będą mogli oczyścić ulice i chodniki.
  • Zdaniem urzędników woda z lokalnych pływalni jest ekologicznym sposobem na jej wykorzystanie.
  • Zobacz także: UE przekazało pieniądze na “kursy drag queen” dla młodzieży

Po raz trzeci rok z rzędu Zarząd Oczyszczania Miasta zdecydował się na użycie wód z warszawskich basenów, która zostanie wykorzystana do prac porządkowych. W akcji tej zgodę wyraziły pływalnie, które w okresie letnim mają większą przerwę w działaniu. Natomiast Ochotnicza Straż Pożarna zapewniła potrzebny sprzęt do przepompowania wody do zbiorników.

W czasie wakacyjnych przerw technicznych baseny muszą być opróżnione z wody. Zamiast trafić do kanalizacji, jest ona przepompowana do zamiatarek i zmywarek, a następnie użyta do porządkowania miasta.

Ekologiczna woda z basenów

Powtórne wykorzystanie wody to jedno z ekologicznych działań, które może łagodzić obecną, trudną sytuację hydrologiczną. Służby oczyszczania myją wodą z pływalni ulice i torowiska tramwajowe. Woda jest pobierana w momencie, gdy minął już czas konieczny do ulotnienia się preparatów używanych do jej dezynfekcji. Jest więc neutralna dla ludzi i środowiska oraz czyszczonych powierzchni 

– powiedział zastępca dyrektora ds. technicznych Zarządu Oczyszczania Miasta.

W obliczu globalnych zmian klimatycznych i coraz większego zagrożenia suszą należy pamiętać, jak cennym surowcem jest woda i jak ważne jest racjonalne nią gospodarowanie

– dodał Robert Szymański.

Zarząd Oczyszczania Miasta rozpoczyna akcję poboru od pływalni Wodnik w dzielnicy Praga-Południe. Ta placówka oddaje wodę już trzeci rok.

Czytaj więcej: Jest komunikat MSZ w sprawie profesora zatrzymanego w Iranie

Oczyszczą warszawskie ulice

Ekologiczna współpraca z Zarządem Oczyszczania Miasta rozpoczęła się w 2020 roku, gdy pięć basenów przekazało służbom oczyszczania 2,5 miliona litrów wody. Rok później do akcji włączyło się już siedem pływalni. Udało się wtedy pobrać 2,4 miliona litrów wody. Łącznie to ponad 450 napełnionych zamiatarek i zmywarek.

Zarząd Oczyszczania Miasta organizuje w Warszawie sprzątanie 1300 kilometrów ulic, 3,4 miliona metrów kwadratowych terenów dla pieszych oraz 4,3 tysiąca przystanków komunikacji miejskiej. Porządki odbywają się systematycznie, a każda z ulic jest czyszczona na mokro przynajmniej raz w tygodniu. Mieszkańcy mogą sprawdzić harmonogram sprzątania w kalendarzu. 

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

tvnwarszawa.pl

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY