Aborcja podstawowym prawem człowieka? Kontrowersyjny pomysł PE

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
najnowszy sondaż

Aborcja w 3. trymestrze ciąży / Fot. z video edukacyjnego doktora Levatino

Parlament Europejski chce, by prawo do aborcji zostało wpisane do Karty Praw Podstawowych. Instytucja w głosowaniu potępiła tzw. regres prawa do aborcji i ochrony zdrowia kobiety w Stanach Zjednoczonych.
  • Podczas ostatniej sesji Parlamentu Europejskiego, deputowani przyjęli rezolucję ws. potępienia wyroku Sądu Najwyższego Stanów Zjednoczonych.
  • Europosłowie, chcą wpisać do Karty Praw Podstawowych Unii Europejskiej prawo do aborcji.
  • Ich zdaniem jest to podstawowe prawo kobiet do ochrony życia i zdrowia.
  • Ponadto wezwali Radę Europejską, aby ta zajęła się zakazem finansowania w państwach członkowskich grup antygenderowych.
  • Zobacz także: Profesor UMK zatrzymany w Iranie pod zarzutem szpiegostwa [WIDEO]

Członkowie Parlamentu Europejskiego wzywają do uznania prawa do aborcji i wpisania jej do Karty Praw Podstawowych Unii Europejskiej. Jest to reakcja na ostatnie wydarzenia ws. decyzji Sądu Najwyższego Stanów Zjednoczonych. W rezolucji czytamy, że jest konieczne ochroni prawo do aborcji i zdrowia kobiet na terenie Wspólnoty.

Została ona przyjęta przy 324 za, 155 przeciw i 38 wstrzymujących się głosach. Zdaniem PE należy przedłożyć Radzie propozycję zmiany art. 7 Karty, dodając, że każdy ma prawo do bezpiecznej i legalnej aborcji. Europosłowie oczekują, że Rada Europejska spotka się w celu przedyskutowania rewizji traktatów UE.

Europosłowie wyrazili swoja jedność z amerykańskimi kobietami, jak również dla osób zaangażowanych zarówno w zapewnianie, jak i wspieranie prawa i dostępu do legalnej i opieki aborcyjnej w tak trudnych okolicznościach. Wezwano również Kongres USA do przyjęcia ustawy broniącej prawo do mordowania nienarodzonych dzieci.

Czytaj więcej: Disney znów szokuje. Spider-Man będzie miał “kobiecą tożsamość”

PE zaniepokojony finansowaniem grup anty-LGBT

Europosłowie są również zaniepokojeni możliwym wzrostem finansowania dla grup antygenderowych i anty-choice na świecie, w tym w Europie. Wzywają państwa członkowskie do dekryminalizacji aborcji oraz do usunięcia i zwalczania pozostałych prawnych, finansowych, społecznych i praktycznych ograniczeń, które nadal utrudniają dostęp w niektórych państwach członkowskich.

W rezolucji czytamy, że kraje UE powinny zagwarantować dostęp do bezpiecznych, legalnych i bezpłatnych usług aborcyjnych, opieki prenatalnej i macierzyńskiej, dobrowolnego planowania rodziny, usług przyjaznych młodzieży oraz do profilaktyki, leczenia i wsparcia HIV. 

Komisja i państwa członkowskie powinny zwiększyć poparcie polityczne dla obrońców praw człowieka i świadczeniodawców pracujących na rzecz rozwoju zdrowia i praw seksualnych i reprodukcyjnych.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

rmf24.pl

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY