Prezydent zapowiada: Wydamy na armię ogromne pieniądze

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Andrzej Duda

Andrzej Duda / fot. PAP/Mateusz Marek Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030

Modernizacja armii jest potrzebna do takiego poziomu, by nikt nie odważył się nas zaatakować - powiedział Duda.
  • Prezydent Duda zapowiedział wzrost wydatków na armię.
  • Chodzi o jakość, kadry, i modernizację.
  • Wspomniał o zakupie m.in. czołgów Abrams, i zapowiedział dalsze zakupy nowoczesnego sprzętu.
  • Odwołał się również do wypowiedzi Josepha Bidena o stałej obecności V Korpusu Wojsk Lądowych USA na terenie Polski.
  • Zobacz też: Dyrektor audytu i szefowie marketingu Facebooka to byli pracownicy Pfizera

Wydatki na armię

Prezydent Polski Andrzej Duda zapowiedział wzrost wydatków na armię.

Będziemy musieli na to wydać ogromne pieniądze. Wiem, że za te pieniądze można by zrealizować inne cele. Ale cóż to wszystko warte, jeśli nie będziemy mieli niepodległości i wolności, cóż to wszystko warte jeśli będą nam grozili śmiercią?

Pod pojęciem “inne cele” polityk miał na myśli np. finansowanie nieudolnego systemu państwowych usług zdrowotnych. Czyżby dopiero wojna za rogiem sprawiła, że pieniądze podatników trafią na cel niezbędny zamiast niepotrzebnych?

Modernizacja

Chodzi o jakość, kadry i modernizację:

Modernizacja armii jest potrzebna do takiego poziomu, by nikt nie odważył się nas zaatakować. Tu chodzi o życie, o wolność, o możliwość swobodnego rozwoju, o to, byśmy nie musieli uciekać z Polski. Chcemy mieć taką armię, by nikomu nie opłacało się nas zaatakować, a sojusznicy, żeby wtedy rzeczywiście byli traktowani tylko jako wsparcie.

Prezydent wspomniał też o zakupie czołgów Abrams, systemów artylerii rakietowej HIMARS, myśliwców F-35, oraz baterii Patriot.

Tych zakupów supernowoczesnego uzbrojenia następuje cały szereg i będą dalsze, bo to jest ważne. (…) Podnieśliśmy budżet na obronność do 3 proc., będziemy zwiększali też liczebność polskiej armii.

Goście z Ameryki

Duda odwołał się także do zapowiedzi Józefa Bidena odnośnie powstania w Polsce stałego dowództwa V Korpusu Wojsk Lądowych USA.

To bardzo ważne, to zmienia tę regułę, której Amerykanie stale dotychczas rzeczywiście pilnowali, by tego słowa (…) +stała obecność+ nie używać.

Stała obecność wojsk USA z pewnością wzbudzi spore kontrowersje, zwłaszcza w kontekście Ustawy 1066, która umożliwia dość swobodne poczynania zagranicznych wojsk na ziemiach naszego kraju.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

PCh24

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY