Jakóbik: Przeskoczyć na duet: atom i energetyka odnawialna [NASZ WYWIAD]

TYLKO U NAS
Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Wojciech Jakóbik

Wojciech Jakóbik / Fot. YouTube/MediaNarodowe

"Póki co woleliśmy często węgiel rosyjski i to uzależnienie mści się problemami, które widzimy obecnie. Jeśli chodzi o wydobycie węgla w Polsce to może ono wzrosnąć, ale nie z dnia na dzień, a w przeciągu pół roku do trzech lat" - mówił w Dniu na żywo w MN Wojciech Jakóbik, redaktor naczelny portalu BiznesAlert.pl.

Zobacz także: Prezydent zapowiada: Wydamy na armię ogromne pieniądze

Bezpieczeństwo energetyczne Polski

“Bezpieczeństwo bierze prymat. Mamy korektę strategii energetycznej w Polsce ze względu na to, że Rosja zaatakowała Ukrainę, przypomniała tym samym o tym, że zależność od surowców z Rosji jest wielkim problemem, z którym zmagają się ci najbardziej zależni, na szczęście nie Polska. Z tego względu Polacy nie chcą iść mocniej w gaz na szlaku odejścia od węgla. Będą dłużej używać energetyki węglowej, by potem przeskoczyć na duet: atom i energetyka odnawialna, ale po drodze nie brakuje wyzwań. Te najbardziej bezpośrednie to podaż węgla, która może być ograniczona nie przez to, że nie ma węgla na rynku, ale przez wąskie gardła infrastrukturalne oraz przez fakt, że nagle musimy przestawić się z węgla rosyjskiego i sięgnąć po surowiec z innych kierunków” – mówił Jakóbik.

Skutki kryzysu energetycznego

“Tak jak kryzys naftowy w latach 70. XX wieku doprowadził do tego, że kraje zachodnie uniezależniły się od bliskowschodniej ropy, tak teraz kryzys energetyczny powinien doprowadzić do tego, że Zachód uniezależni się od Rosji” – uważa Jakóbik.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY