Krysiak: Sytuacja jest cały czas niestabilna [NASZ WYWIAD]

TYLKO U NAS
Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Prof. Zbigniew Krysiak

Prof. Zbigniew Krysiak / Fot. MediaNarodowe

"Nasza inflacja w związku z nierównowagą popytowo - podażową ma zupełnie inny mechanizm niż w przyszłości" - mówił w Dniu na żywo w MN prof. Zbigniew Krysiak, prezes Instytutu Myśli Schumana.

Zobacz także: Akcje Disneya spadły o 50 proc. CitizenGO zachęca do dalszego bojkotu

W czerwcu inflacja wyniosła 15,6%

“Już dwa miesiące temu wielu analityków, ekonomistów mówiło, że powinniśmy oczekiwać powoli stabilizacji. Ten ostatni odczyt wzrostu inflacji był zaskoczeniem dla wielu. Myślano, że ten wzrost będzie niższy. Ta sytuacja jest cały czas niestabilna, nie w Polsce, ale w całej Europie. Niestabilna, jeśli chodzi o prowadzenie polityki monetarnej i gospodarczej w strefie euro. Dla usystematyzowania – inflacja dzieli się na trzy składniki. Pierwszy to wynik wojny na Ukrainie i manipulacji ceną ropy oraz gazu, drugi – załamanie po pandemii łańcuchów dostaw, duże koszty logistyki, transportu dostaw. Trzeci składnik – element inflacji wewnętrznej, który dotyczy nierównowagi popytu i podaży” – mówił prof. Krysiak.

Donald Tusk atakuje rząd

“Po pierwsze trzeba podejmować rozmowę merytoryczną. Argumenty pana Tuska nie są merytoryczne, bo inflacja zaczęła się od roku. Przed pandemią i w jej trakcie utrzymywała się na niskim poziomie. Te efekty inflacji dotyczą całej Europy” – podkreślał ekonomista.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY