Korea oferuje wsparcie Polski odnośnie energetyki atomowej

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
koreańska firma

Polska planuje uruchomić swój pierwszy reaktor jądrowy w 2033 roku. / fot. flickr

Minister Lee Chang-Yang w rozmowie z polskimi dziennikarzami podkreślił, że celem jest neutralność węglowa oraz bezpieczeństwo energetyczne.
  • Koreański operator elektrowni atomowych złożył w kwietniu polskiemu rządowi ofertę budowy 6 bloków z reaktorami APR1400.
  • Koreańczycy postanowili objąć do 49 proc. udziałów w spółce, mającej być inwestorem i operatorem polskich elektrowni.
  • Lee Chang-Yang, minister handlu, przemysłu i energii wyraził nadzieję na współpracę Korei z Polską również w innych sferach.
  • Zobacz też: UE podjęła decyzję. Od teraz wszystkie nowe pojazdy z ogranicznikiem prędkości

Korea Hydro&Nuclear Power

KHNP jest koreańskim operatorem elektrowni jądrowych, który zadeklarował współpracę z polskim rządem odnośnie budowy atomowych reaktorów. Minister Lee Chang-Yang w rozmowie z polskimi dziennikarzami podkreślił, że celem jest neutralność węglowa oraz bezpieczeństwo energetyczne.

Nie tylko energia jądrowa

Oznajmił także, iż Republika Korei byłaby zainteresowana współpracą z polskim rządem również w innych sferach:

Oprócz energetyki jądrowej istnieje możliwość omówienia współpracy w wielu dziedzinach będących przedmiotem wspólnego zainteresowania, takich jak baterie, wodór, IT, CCUS (wychwyt i użycie CO2 – PAP), itp. W związku z przewidywanym wzrostem zapotrzebowania na instalacje energii odnawialnej w Polsce, planujemy zwiększenie aktywności w zakresie inwestycji firm koreańskich

Nie tylko energia

Minister poruszył też temat interesów Polski z Koreą w dziedzinie militariów:

W sektorze obronnym Korea z powodzeniem współpracuje z Polską w zakresie wspólnej produkcji haubic Krab z wykorzystaniem podwozia K9 dostarczonego przez Hanhwa Defense i polskiego sytemu wieżowego. Spodziewamy się, że w przyszłości będziemy czerpać obopólnie korzyści w różnych przedsięwzięciach, takich jak czołgi K2, FA-50, itp.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

PCh24

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY