UE podjęła decyzję. Od teraz wszystkie nowe pojazdy z ogranicznikiem prędkości

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne / Fot. Twitter

Kierowcy mogą albo ustalać własne limity, albo podlegać automatycznym ograniczeniom wymuszanym przez różne strefy.

Pomysł nie jest nowy

Komisja Europejska po raz pierwszy wpadła na pomysł wprowadzenia ograniczników prędkości we wszystkich nowych samochodach w 2019 r., a 6 lipca 2022 r. to dzień, w którym ten plan stanie się rzeczywistością. Samochody będą obowiązkowo wyposażane w ograniczniki prędkości, a najczęściej stosowaną odmianą jest inteligentny asystent prędkości (ISA).

Jak to działa?

ISA działa wyłącznie na podstawie danych GPS, kamer do rozpoznawania znaków drogowych zamontowanych z przodu samochodu lub kombinacji tych dwóch. Ogranicznik prędkości wpływa na moc silnika, i w ten sposób zmniejsza prędkość. Jak sama nazwa wskazuje, ograniczniki prędkości są zaprojektowane tak, aby uniemożliwić kierowcom jej przekraczanie, i podpowiadać im za pomocą ostrzeżeń dźwiękowych, wizualnych i dotykowych, dopóki nie „posłuchają” i zwolnią.

Bezpieczeństwo

Mówi się, że ograniczniki prędkości mają na celu poprawę bezpieczeństwa na drogach, a kierowcy mogą albo ustalać własne limity, albo podlegać automatycznym ograniczeniom wymuszanym przez różne strefy. Wśród producentów samochodów, którzy już wykorzystują tę technologię w swoich pojazdach, są między innymi Ford, Nissan, czy Peugeot. Obowiązkowe włączenie ograniczników prędkości ma być wprowadzane stopniowo, aby umożliwić kierowcom sprawowanie nad nimi kontroli. Warto podkreślić, że kierowcy nadal mogą je wyłączyć. Plan polega jednak na całkowitym usunięciu tej opcji.

Za wprowadzeniem ograniczników prędkości jako obowiązkowej funkcji stoi Europejska Rada Bezpieczeństwa Transportu (ETSC). Wielka Brytania, choć nie należy już do UE, podąży za tym trendem.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

ReclaimTheNet

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY