Bill Gates skupuje pola uprawne. Jest już największym właścicielem ziemskim w USA

Dodano   1
  LoadingDodaj do ulubionych!
Bill Gates

Bill Gates / fot. PAP/EPA/RONALD WITTEK Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030

Miliarder posiada łącznie 268 984 gruntów wielofunkcyjnych w 19 stanach, co czyni go największym właścicielem gruntów rolnych w USA.
  • Bill Gates uzyskał zgodę prawną na zakup gruntów rolnych w Północnej Dakocie.
  • Firma Gatesa, Red River Trust, kupiła 2100 akrów w stanie za 13,5 miliona dolarów.
  • Umowa została szczegółowo zbadana na podstawie antykorporacyjnego prawa własności gospodarstw rolnych z 1932 r.
  • Prokurator generalny stanu stwierdził, że transakcja jest legalna, ponieważ ziemia zostanie wydzierżawiona rolnikom.
  • Gates jest największym pojedynczym właścicielem gruntów rolnych w USA, jego ziemie liczą sobie ok. 270 000 akrów.
  • Zobacz też: Rząd Kanady śledził obywateli za pomocą aplikacji pogodowej?

Bitwa o ziemię

Bill Gates uzyskał prawną zgodę na zakup tysięcy akrów gruntów rolnych w Dakocie Północnej po tym, jak transakcja wywołała protesty wśród mieszkańców stanu. Ci ostatni bowiem twierdzili, że są wykorzystywani przez najbogatszych. Republikański prokurator generalny, Drew Wrigley, wystosował pismo, w którym stwierdził, że transakcja jest zgodna z archaicznym antykorporacyjnym prawem rolnym. 

Prawo z czasów Wielkiego Kryzysu zabrania korporacjom lub spółkom z ograniczoną odpowiedzialnością posiadania ziemi uprawnej lub rancza, ale pozwala poszczególnym funduszom powierniczym na posiadanie ziemi, jeśli jest ona dzierżawiona rolnikom, co zamierza zrobić Gates. Miliarder posiada łącznie 268 984 gruntów wielofunkcyjnych w 19 stanach, co czyni go największym właścicielem gruntów rolnych w USA.

Dalsze kontrowersje

Firma Gatesa, Red River Trust, kupiła ziemię o wartości 13,5 miliona dolarów w dwóch hrabstwach od zamożnych plantatorów ziemniaków w północno-wschodniej Dakocie Północnej, Campbell Farms. Co ciekawe, rodzina Campbellów złożyła w lutym certyfikat nazwy spółki u sekretarza stanu w Północnej Dakocie, nazywając swoją działalność rolniczą Red River Trust – taką samą nazwą jak firma Gatesa. Adwokat firmy Gatesa jednakże napisał do biura prokuratora generalnego, że Campbellowie zarejestrowali nazwisko bez jego wiedzy.

Komisarz ds. rolnictwa w Północnej Dakocie, republikanin Doug Goehring, powiedział, że wielu ludzi uważa, iż ​​są wyzyskiwani przez najbogatszych.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

DailyMail

Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY