KE zamierza wznowić tranzyt do Kaliningradu. Trwają ostatnie ustalenia

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Prezydent Litwy nie obawia się rosyjskiego odwetu

Prezydent Litwy Gitanas Nauseda / Fot. PAP/EPA/Toms Kalnins. Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030

Jak informuje agencja Reuters, tranzyt towaru przez Litwę do Kaliningradu może zostać wkrótce wznowiony. W tej sprawie trwają intensywne negocjacje na linii Wilno-Bruksela. Komisja Europejska chciałaby uniknąć głębszego konfliktu z Federacją Rosyjską.
  • Od co najmniej tygodnia trwa intensywny spór na linii Wilno-Moskwa ws. zakazu tranzytu do obwodu kaliningradzkiego.
  • Rosjanie naciskają Komisję Europejską, aby ta sprzeciwiła się samowolnej decyzji Litwy.
  • Anonimowe źródła zdaniem agencji Reuters potwierdzają, że wkrótce tranzyt zostanie przywrócony do normalnego funkcjonowania.
  • Bruksela, a w szczególności Niemcy obawiają się eskalacji konfliktu z Rosją.
  • Zobacz także: UE zakaże sprzedaży aut spalinowych. Ministrowie zawarli porozumienie

Reuters informuje, że europejscy urzędnicy prowadzą rozmowy na temat wyłączenia Kaliningradu z sankcji. Porozumienie z Litwą mogłoby zostać zawarte na początku lipca, pod warunkiem, że Wilno wycofa swoje zastrzeżenia.

Unia poszukuje rozwiązania kryzysu Litewsko-Rosyjskiego

Od 18 czerwca zaczął obowiązywać zakaz tranzytu kolejowego stali i wyrobów z metali żelaznych między Kaliningradem a pozostałymi częściami Rosji przez Litwę. Jest to wynik sankcji UE nałożonych na Rosję z powodu jej inwazji na Ukrainę.

Rosja oskarżyła Litwę o wstrzymanie tranzytu i zapowiedziała działania odwetowe. Litwa podkreśla, że ograniczenie tranzytu, to nie jej działania, a skutki czwartego pakietu sankcji unijnych.

Podczas gdy zachodnie mocarstwa zobowiązały się stanąć w obronie Ukrainy, powtarzając swoje stanowisko zarówno na szczytach G7, jak i NATO, to okazuje się, że Europie trudno jest zarówno wytrzymać surowe sankcje, jak i uniknąć dalszej eskalacji z Rosją. Dlatego europejscy urzędnicy, przy wsparciu Niemiec, szukają kompromisu, aby rozwiązać jeden z wielu konfliktów z Moskwą

wskazuje agencja Reuters.

Czytaj więcej: Okupanci przygotowują referendum w Chersoniu. Chcą przyłączenia do Rosji

Widmo rosyjskiego ataku

Agencja podkreśla, że Litwa obawia się zbrojnych działań Rosji i próby stworzenia korytarza lądowego przez swoje terytorium.

Z kolei Niemcy mają żołnierzy stacjonujących na Litwie. Mogą zostać wciągnięci w konfrontację u boku swoich sojuszników z NATO

– zauważyła agencja.

Anonimowe źródło wskazało, że Litwa musi wysłuchać żądań ze strony Brukseli, zaznaczając że w sprawie tranzytu do Kaliningradu odbywają się negocjacje.

Putin ma znacznie większe wpływy niż my. W naszym interesie jest znalezienie kompromisu

– zaznaczył informator.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

interia.pl

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY