Okupanci przygotowują referendum w Chersoniu. Chcą przyłączenia do Rosji

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Striemousow zapowiada aneksję Chersonia

"Wicegubernator" Chersonia Kirill Striemousow / fot. Twitter

Prorosyjskie władze w kontrolowanym przez siły rosyjskie Chersoniu przygotowują się już do przeprowadzenia referendum, którego efektem ma być przyłączenie obwodu chersońskiego do Federacji Rosyjskiej.
  • Władze okupacyjne Chersonia przygotowują mieszkańców regionu do przeprowadzenia referendum.
  • Wicegubernator Kirill Striemousow poinformował, że mieszkańcy mają zdecydować, czy chcą należeć do Federacji Rosyjskiej.
  • Już wcześniej zapowiadał on, że taki plebiscyt zostanie zorganizowany, wyrażając przy tym pewność, że wkrótce Chersoń będzie należeć do Rosji.
  • Pod koniec maja prezydent Rosji Władimir Putin podpisał specjalny akt przyspieszajacy procedurę nadania rosyjskiego obywatelstwa dla mieszkańców Chersonia i Zaporoża.
  • Zobacz także: Tymofiienko: Wiara w zwycięstwo jest mocna, wierzymy w wygraną [NASZ WYWIAD]

Wiceszef prorosyjskiej, wojskowo-państwowej administracji obwodu chersońskiego, Kirill Striemousow, potwierdził, że kolaboracyjne władze przygotowują się do referendum w sprawie przyłączenia okupowanego przez siły rosyjskie regionu do Federacji Rosyjskiej.

Tak, przygotowujemy się do referendum – i je przeprowadzimy. (…) obwód chersoński podejmie decyzję o dołączeniu do Federacji Rosyjskiej, stanie się pełnoprawnym podmiotem.

– poinformował Kirill Striemousow.

Wcześniej prorosyjskie władze obwodu chersońskiego zapowiedziały takie referendum na początku czerwca Striemousow zaznaczył wówczas, że kolejnym etapem będą wybory.

Wiadomo też, że w ramach przygotowań do referendum, kolaborujące z Rosją władze w Chersoniu rozpoczęły proces liczenia ludności żyjącej na terenie obwodu.

Mówimy o tym, że teraz śledzimy procesy socjologiczne: stała migracja jest bardzo duża. Ludzie wciąż przyjeżdżają, wyjeżdżają, dlatego, że sytuacja nie jest stabilna, nie jest spokojna. Dlatego w tym planie, jednym z naszych zadań jest po prostu przeprowadzenie tego procesu. Na razie liczymy ludzie z tego, co jest. W ogóle, przygotowujemy się pod tym względem i żeby zrozumieć, ilu ludzi jest na terytorium, planujemy tę socjologię i uruchamiamy ten proces. Przeprowadzamy badania socjologiczne

– dodał tzw. wicegubernator Chesrsonia.

Czytaj więcej: Nowa strategia NATO. Rosja największym zagrożeniem

Zapowiedź przyłączenia Chersonia do Rosji

Jeszcze w maju Kirill Striemousow w imieniu nowych, prorosyjskich władz w Chersoniu zapowiedział złożenie wniosku do rosyjskiego prezydenta z prośbą o włączenie obwodu chersońskiego w skład Federacji Rosyjskiej. Wykluczył zarazem możliwość utworzenia kolejnej republiki separatystycznej i zaprzeczał doniesieniom o ewentualnym referendum w tej sprawie.

Miasto Chersoń to Rosja, żadna ChNR na terytorium obwodu chersońskiego tworzona nie będzie, żadnego referendum nie będzie

– stwierdził wówczas Striemousow

Wcześniej oświadczył, że powrót obwodu chersońskiego w skład Ukrainy jest niemożliwy. Zapowiadał też przywrócenie symboliki i godła z czasów Imperium Rosyjskiego, a także odrestaurowanie pomnika Lenina.

Ukraińskie media podawały, powołując się na Striemousowa, że nowe, kolaboracyjne władze w Chersoniu i w obwodzie chersońskim zamierzają do końca roku całkowicie przejść pod rosyjskie prawodawstwo. Miejscowe struktury władzy mają zostać w tym czasie przebudowane na wzór administracji rosyjskiej.

Obwód chersoński od 1 maja przeszedł na walutę rosyjską, aspirując do strefy rubla. Okres przejściowy ma potrwać do czterech miesięcy. Przez ten czas, mieszkańcy regionu będą mogli płacić zarówno rublami, jak i ukraińskimi hrywnami. Później obowiązywać będzie już tylko waluta rosyjska. Striemousow twierdzi teraz, że bank mający koordynować wprowadzanie rubla do obiegu działa do końca maja, po czym miałby zostać zintegrowany z rosyjskim bankiem centralnym.

Warto zauważyć, że pod koniec maja prezydent Rosji Władimir Putin rozszerzył procedurę przyznawania rosyjskiego obywatelstwa dla osób z obwodu zaporoskiego i chersońskiego.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

kresy.pl

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY