Zobacz także: Zakaz picia alkoholu i seksu pozamałżeńskiego podczas Mistrzostw w Katarze
Koalicja na rzecz federalnej UE
Zawarta pod koniec 2021 roku koalicja pomiędzy SPD a Zielonymi i FDP wśród licznych punktów wymieniła także dążenie do „federalnego państwa europejskiego”. Jak przypomina “Deutsche Welle”, już wcześniej forsował to w latach 1998 – 2005 ówczesny minister spraw zagranicznych Niemiec Joschka Fischer z partii Zieloni. Jednak zdaniem ekspertów wdrożenie takich pomysłów jest nierealne.
Właściwie nikt w Europie tego nie chce – podkreślił politolog Johannes Varwick z Uniwersytetu w Halle.
Kto chce federalnej Europy?
Jak się okazuje, obecnie już nie do końca wiadomo, czy chce tego rządząca w Niemczech koalicja. W niemieckich mediach pojawiły się pogłoski rzucające w tej kwestii wątpliwości. Według tygodnika „Der Spiegel” Annalena Baerbock z partii Zieloni, szefowa niemieckiego MSZ miała na spotkaniu ministrów spraw zagranicznych krajów UE w Luksemburgu odciąć się od pomysłu federalizacji UE.
Jednak stanowisko liberalnych koalicjantów jest niezmienne. Poseł FDP Michael Link, odpowiedzialny w swoim klubie za politykę europejską, podkreślił, że zapis w umowie koalicyjnej jest jednoznaczny. Co ciekawe, niemieckie media przywołują też sprzeciw polskich władz na federalizację UE.
Europa na skutek działań niemieckich ma iść ku owej federalizacji, a owa federalizacja to m.in. odrzucenie suwerenności poszczególnych państw europejskich na rzecz wspomnianej w tym dokumencie suwerenności europejskiej – powiedział w grudniu 2021 roku lider obozu rządzącego Jarosław Kaczyński.
Der Spiegel: "FDP zarzuca szefowej MSZ Annalenie Baerbock z partii Zieloni, że zrezygnowała z zapisanego w umowie koalicyjnej celu przekształcenia UE w europejskie federalne państwo związkowe".
— Marcin Palade (@MarcinPalade) June 25, 2022
Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com