Spór w niemieckiej koalicji rządowej. Liberałowie domagają się federalnej UE

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Annalena Baerbock

Annalena Baerbock / Fot. PAP/EPA/Hannibal Hanschke / POOL. Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030

Przedstawiciele niemieckiej liberalnej Wolnej Partii Demokratycznej (FDP) zarzucili swoim koalicjantom z partii Zielonych, że porzucili jeden z zapisanych w umowie koalicyjnej celów. Chodzi o doprowadzenie do przekształcenia UE w europejskie federalne państwo związkowe.

Zobacz także: Zakaz picia alkoholu i seksu pozamałżeńskiego podczas Mistrzostw w Katarze

Koalicja na rzecz federalnej UE

Zawarta pod koniec 2021 roku koalicja pomiędzy SPD a Zielonymi i FDP wśród licznych punktów wymieniła także dążenie do „federalnego państwa europejskiego”. Jak przypomina “Deutsche Welle”, już wcześniej forsował to w latach 1998 – 2005 ówczesny minister spraw zagranicznych Niemiec Joschka Fischer z partii Zieloni. Jednak zdaniem ekspertów wdrożenie takich pomysłów jest nierealne.

Właściwie nikt w Europie tego nie chce – podkreślił politolog Johannes Varwick z Uniwersytetu w Halle.

Kto chce federalnej Europy?

Jak się okazuje, obecnie już nie do końca wiadomo, czy chce tego rządząca w Niemczech koalicja. W niemieckich mediach pojawiły się pogłoski rzucające w tej kwestii wątpliwości. Według tygodnika „Der Spiegel” Annalena Baerbock z partii Zieloni, szefowa niemieckiego MSZ miała na spotkaniu ministrów spraw zagranicznych krajów UE w Luksemburgu odciąć się od pomysłu federalizacji UE.

Jednak stanowisko liberalnych koalicjantów jest niezmienne. Poseł FDP Michael Link, odpowiedzialny w swoim klubie za politykę europejską, podkreślił, że zapis w umowie koalicyjnej jest jednoznaczny. Co ciekawe, niemieckie media przywołują też sprzeciw polskich władz na federalizację UE.

Europa na skutek działań niemieckich ma iść ku owej federalizacji, a owa federalizacja to m.in. odrzucenie suwerenności poszczególnych państw europejskich na rzecz wspomnianej w tym dokumencie suwerenności europejskiej – powiedział w grudniu 2021 roku lider obozu rządzącego Jarosław Kaczyński.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY