Rewolucja w prawie budowlanym! Domy jednorodzinne bez pozwoleń

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Rząd chce znieść pozwolenia na budowę domów jednorodzinnych

Minister Rozwoju i Technologii Waldemar Buda / Fot. PAP/Radek Pietruszka. Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030

Jak poinformował minister rozwoju i technologii Waldemar Buda, od przyszłego roku mają zniknąć pozwolenia na budowę domów jednorodzinnych. Na razie budowanie na zgłoszenie dotyczy domów do 70 metrów kwadratowych.
  • Rząd Mateusza Morawieckiego planuje, aby już od przyszłego roku obowiązywało nowe prawo budowlane.
  • Minister rozwoju i technologii Waldemar Buda poinformował, że mają zostać zniesione pozwolenia na budowę domów jednorodzinnych.
  • Ponadto podkreślił, że takie projekty nie miałyby ograniczeń metrażowych.
  • Jedynym warunkiem byłoby posiadanie maksymalnie dwóch kondygnacji.
  • Ministerstwo udostępniło również, na razie 8 gotowych projektów. W przyszłości ma ich być więcej.
  • Zobacz także: Sejm zdecydował o dopłatach do węgla. Ograniczenia w sprzedaży

Podczas konferencji prasowej minister rozwoju i technologii Waldemar Buda przedstawił plany rządu ws. likwidacji uzyskania zgody na budowę domu jednorodzinnego. Prawo nie ograniczałoby również powierzchni samej zabudowy.

Chcemy w ogóle zrezygnować z pozwoleń na budowę przy domach jednorodzinnych dla własnych celów mieszkaniowych 

– powiedział Waldemar Buda.

Będzie to polegało na tym, że będziemy robić zgłoszenia na podstawie projektu z obowiązkowym kierownikiem budowy i z bardzo uproszczoną procedurą odbioru

– dodał minister rozwoju i technologii.

Jak podkreślił minister, rząd zamierza wprowadzić nowe prawo jak najszybciej, aby już od przyszłego roku nie obowiązywały pozwolenia na budowę domów jednorodzinnych. Warto podkreślić, że takie budynki nie posiadałyby większych ograniczeń metrażowych.

Czyli od nowego roku nawet przy budynku mieszkalnym jednorodzinnym np. 200-metrowym bez pozwolenia na budowę, tylko zgłoszenie na podstawie projektu, z kierownikiem budowy, bez odbioru i pozwolenia na użytkowanie, tylko z zaświadczeniem kierownika budowy o tym, że budynek nadaje się już do zamieszkania. Zaznaczam – dotyczy to mieszkalnictwa na cele własne, mieszkaniowe 

– podkreślił.

Buda poinformował ponadto, że nowe rozwiązania nie będą zawierały ograniczeń dla powierzchni zabudowy. Jedyny warunek – muszą mieć do 2 kondygnacji.

Na razie rząd udostępnił 8 pierwszych gotowych do pobrania projektów domów, które można wybudować już teraz bez pozwolenia. Projekty są dostępne na stronie urzędu nadzoru budowlanego, choć ma ich być więcej.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

rmf24.pl

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY