Dzisiaj Kościół Katolicki obchodzi święto narodzin Jana Chrzciciela

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Koniec oktawy Bożego Ciała i narodziny Jana Chrzciciela

Obraz Chrztu Pańskiego / Fot. Twitter

W Kościele katolickim 24 czerwca obchodzone jest święto narodzin Jana Chrzciciela, proroka uznawanego także przez judaizm i islam. Zgodnie z decyzją Watykanu, w tym roku z powodu zbieżności daty z uroczystością Najświętszego Serca Pana Jezusa, obchody liturgiczne przeniesiono na 23 czerwca.
  • Dzisiaj kościół katolicki nie tylko kończy oktawę Bożego Ciała, wieńczona procesją do czterech ołtarzy.
  • Obchodzone jest także święto Narodzin Jana Chrzciciela, który ostatnim prorokiem w czasach Jezusa Chrystusa.
  • W tym roku wyjątkowo święto zostało przeniesione na 23 czerwca ze względu na uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa.
  • Także dzisiaj w kościołach z okazji zakończenia oktawy będą poświęcone wieńce.
  • Zobacz także: Proroctwo ks. Piotra Skargi i tajemniczy zgon polskiego króla

Decyzję w tej sprawie podjęła kongregacja ds. kultu Bożego i dyscypliny sakramentów 11 maja 2020 roku.

Uroczystość narodzenia św. Jana Chrzciciela zachęca nas, abyśmy starali się o cnoty, które zdobiły Poprzednika Pańskiego: o ducha modlitwy, pokuty, pokory i odwagi

– napisał bp. Ignacy Dec.

Natomiast zgodnie z notą Watykanu w miejscach, gdzie św. Jan Chrzciciel jest patronem narodu lub diecezji albo miasta czy wspólnoty zakonnej, uroczystość narodzenia św. Jana Chrzciciela sprawuje się w piątek, 24 czerwca, natomiast uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa przenosi się na czwartek, 23 czerwca.

Zgodnie z Ewangelią św. Łukasza, Jan Chrzciciel urodził się jako syn kapłana Zachariasza i Elżbiety. Jego narodzenie z wcześniej bezpłodnej Elżbiety i posłannictwo zwiastował Zachariaszowi archanioł Gabriel. Imię Jan pochodzi z hebrajskiego: Johhanan i znaczy „Bóg jest łaskawy” oraz „Jahwe się zmiłował”.

Jan Chrzciciel przyszedł na świat sześć miesięcy przed narodzeniem Jezusa. Zgodnie z tym, co wyśpiewał jego ojciec, przyjście Jana na świat było wypełnieniem obietnic mesjańskich. Kantyk Zachariasza wszedł na stałe do liturgii i jest elementem jutrzni.

Ewangelia wykazuje, że żył na pustyni, podejmując pokutę i wzywając rodaków do nawrócenia. Wyrazem deklaracji zmiany życia było przyjęcie udzielanego przez niego chrztu w Jordanie. Wśród osób, które przyjęły z jego ręki chrzest, był Jezus Chrystus. Wówczas prorok nazwał Zbawiciela „Barankiem Bożym, który gładzi grzechy świata”.

Jan poniósł śmierć męczeńską z rozkazu króla Heroda II Antypasa tetrarchy Galilei i Perei. Prorok zarzucił władcy grzech wzięcia żony (Herodiady) swojego brata Heroda Boetosa. W konsekwencji został skazany na ścięcie.

Obchody męczeństwa św. Jana Chrzciciela przypominają również nam, współczesnym chrześcijanom, że nie jest możliwy kompromis z miłością do Chrystusa, do Jego słowa, do prawdy. Prawda jest Prawdą, nie ma kompromisu. Życie chrześcijańskie wymaga, że tak powiem, męczeństwa codziennej wierności Ewangelii, a więc odwagi, potrzebnej, by pozwolić Chrystusowi, by wzrastał w nas i nadawał kierunek naszym myślom i uczynkom

– powiedział 29 sierpnia 2012 r. papież emeryt Benedykt XVI.

Wyjaśnił, że może to nastąpić w naszym życiu tylko wtedy, kiedy mocna jest nasza więź z Bogiem.

Grób Jana Chrzciciela w muzułmańskim meczecie

Zgodnie z chrześcijańską i muzułmańską tradycją grób Jana Chrzciciela jest w Wielkim Meczecie Umajjadów w Damaszku, dawnej bazylice zbudowanej ku jego czci przez cesarza Teodozjusza I Wielkiego.

Był on pierwszym świętym czczonym w całym Kościele. Jako jedyny wśród świętych w kalendarzu liturgicznym jest dwukrotnie przywoływany – po raz pierwszy 24 czerwca, kiedy obchodzi się dzień jego narodzin i po raz drugi 29 sierpnia, kiedy przypada wspominana jego męczeńska śmierć.

Kościół prawosławny wspomina narodzenie św. Jana Chrzciciela 7 lipca, zaś dzień ścięcia Jana Chrzciciela – 11 września. We wspomnienie męczeństwa proroka zabronione jest spożywanie mięsa, nabiału, jajek i ryb. Natomiast dopuszczalne są pokarmy roślinne i olej roślinny.

Jan Chrzciciel znany jest także w tradycji islamskiej pod imieniem Yahya, jako jeden z największych proroków. Koran podobnie, jak Biblia – opowiada o jego narodzinach ze starszego ojca i bezpłodnej matki. Jest o tym, który ma zapowiadać słowo pochodzące od Boga.

Istnieje także tradycja obchodów wigilii liturgicznego wspomnienia świętego Jana Chrzciciela, nazywana w Polsce potocznie nocą świętojańską. Dokonuje się wtedy obrzędu święcenia wody, święci się również zioła lecznicze, w tym obowiązkowo dziurawiec, macierzankę o kwiaty ogrodowe. W ten sposób Kościół próbował zasymilować pogańskie obrzędy związanych z letnim przesileniem słońca. W tradycji wschodniosłowiańskiej było to święto Kupały, w ramach którego rozpalano wielkie ogniska, w których palono zioła i między którymi przeprowadzano stada owiec dla ich oczyszczenia. Tej nocy dziewczęta puszczały rzeką wianki z zapalonymi świecami. Istniał także zwyczaj przystrajania żłobów.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

radiomaryja.pl

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY